Sinema filmlerinde marka yerleştirme stratejilerinin izleyicilerde marka farkındalığı yaratma etkisi: Toy Story III filmi üzerine bir uygulama
The audience brand awareness effects of brand placement strategies on movies: An application on Toy Story III
  1. Tez No: 298056
  2. Yazar: HAYAT AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLSUN SARIYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Pazarlamacılar, tüketici ile marka arasında sürekli bir bağlantı kurabilmek için yeni yöntemler arayışına girmişlerdir. Sinema filmlerinin hikâyeleri, oyuncuları, gösterim kaliteleri ve mekanları ile izleyiciler üzerinde olumlu etkiler bıraktığı görülmüş, pazarlamacılar da bu fırsatı kullanarak pazarlama iletişim uygulamalarını sinema üzerinde yoğunlaştırmışlardır. Bu uygulamalardan biri, diğer geleneksel reklam biçimlerinin olumsuz etkilerini yok eden marka yerleştirmelerdir. Marka yerleştirme; tüketicileri markalar hakkında bilgilendirir, onların zihninde çağrışımlar yaparak markayı hatırlamalarına yardımcı olur. Pazarlamacılar ve reklamcılar açısından çocuklar için marka yerleştirme uygulamak çocukların marka farkındalığının küçük yaşlarda başlamasını sağlar. Nitekim yapılan araştırmalarda çocukların, ailenin satın alma davranışlarını yönlendirme gücünün arttığı ve marka farkındalığının çocuklarda çok küçük yaşlarda başladığı tespit edilmiştir. Bu yüzden pazarlamacılar çocukları büyük bir pazar olarak görmüş ve bundan dolayı iletişim faaliyetlerini çocuklar üzerine yoğunlaştırmıştır. Bu bilgiler dikkate alınarak hazırlanan tezin konusu, marka yerleştirmelerdir. Amaç, sinema filmlerinde marka yerleştirmelerin çocuklarda ve erişkinlerde marka farkındalığı yaratması üzerine etkisini incelemektir. Ek olarak, hatırlanılan markaların satın alma davranışlarına etkisinin de ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda marka ve marka farkındalığı kavramı, farkındalık yaratmada kullanılan araçlardan biri olan marka yerleştirme kavramı detaylı olarak ele alınmış ve marka yerleştirmelerin hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde hatırlatıcı etkisi konuları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marketers searched new methods to make connections with the consumer. It has been seen that factors such as the movie stories, actors, sountracks, quality and the place where the movie stories were taken place had a great impact on the audience. Marketers have intensified marketing comunication applications on films by using this factors. One of these applications is brand placement which abolishes the negative effects of other traditional forms of advertising. The brand placement gives information about brands to consumers and help consumers to recall brands by reminding the brands. In terms of marketing experts and advertisers to apply brand placement for children, helps to start of brand awareness in their early age. According to recent studies, it has been seen that direction the power of children on purchasing has been increased and the brand placement on the childeren starts in very earliy age. Thus, marketers have accepted children as a giant market so they have concentrated their communication skills mainly on children. By taking into consideration this situation; it is determined that the topic of this thesis is brand placement. The aim of this thesis is to examine the influence of the brand placement which takes place in movies on brand awareness on both adults and children. It is also aimed to make it clear influence of the brand awareness on purchasing behaviour. Thus, brand and brand awareness, brand placement which is one of the tools that is used for creating awareness, have been analized and it is conducted the reminder effect of brand placement on both adults and children.