Trabzon civarı topraklarında iyot derişimleri
  1. Tez No: 29807
  2. Yazar: EMİNE TAŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğu Pont id Kuzey Zonu ' nda yer alan Trabzon yöresindaki topraklarda iyot içeriği araştırılmış ve iyot anomalisinin olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca toprak, ana kaya ilişkisi, yükselti, topografya ve diğer etkenler irdelenmiştir. İnceleme alanında tabanı. Jura yaşlı bazalt, andezit, diyabaz ve bunların spilitleşmis ürünlerinden oluşan Pontid Alt Bazik Volkanik Karmaşığı oluşturmaktadır. Bu birimi Dagba- sı Granitoyidi keserek metamorfize olmasına neden olmuştur. Dasitik lâv ve piroklastikler, iri kuvarslı dasit, kırmızı ki reçtaşı ve pelitik sedimanter seri Senoniyen yaslıdır. Tersi yer granitoyidi, üst Kretase sonrasında bütün bu birimleri ke serek sokulum yapmıştır. Yörenin en genç birimleri Neojen vol- kanitleri ve güncel olarak oluşmaya devam eden alüvyonlardır. Yöredeki birimlerden alınan toprak örneklerinde (A ve B zonu) iyot analizleri yapılmıştır ve sonuçta bu bölgedeki toprakların, dünya literatürüne göre daha az miktarda iyot içerdiği saptanmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi özellikle Trabzon yöresinde guvatr hastalığı insidansı çok yüksektir. Bu nedenle bu bölere endemik cruvatr bölgesi olarak önerilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
The distribution of iodine levels in soil of the Trabzon area, NE Turkey SUMMARY In this study, it was investigated Iodine content of soil in Trabzon area which located in Northen zone of East Pont ide and studied on whether Iodine has got anomaly in this area. It was also studied the relation of soil and country rock, rel ief, tophography and the other effects. In the studying area, the stratigraphic basement are formed by Pont ide lower basic complex which consist of basalt, andesite, diabase and spitilized products of this of Jura age. This complex is intruded by Dagbasi granitoid which caused it metamorphized dacitic lava and pyroclastics, quartz porphyry dacite.pinclimesttone and pelitic sediments are of Senonien age. All these units are intruded by Tertier Granitoid after Upper Cretaceous. The youngest units of that area are Neogen vol cani cs and aluvions which still continue to form. The soil samples taken from these units (from Zone A and B) were analysed for Iodine and as a result, it was determined that the soil in this area contains lower iodine than world average. It's very high the incedence of goitre in Eastern Black Sea Reagon and especially in Trabzon area. This area was proposed as endomic goitre regon due to that reason which mentioned above. x\ VII