Denizlerde emniyet ve güvenlik: Uluslararası ve ulusal mevzuat ve kurumlar üzerine bir inceleme
Safety and security at sea: An examination of international and national regulations and institutions
- Tez No: 298072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son 150 yıl içerisinde hızla gelişen sanayileşme ve buna bağlı olarak sürekli artış gösteren üretim, liberalleşen ekonomiler, artan talep ve tüketim, gelişen üretim, iletişim ve ulaşım teknolojileri, ülkeler ve kıtalar arası ticareti de geliştirmiş, arttırmış ve bugün dünya ticaretinin yüzde 90'ı deniz taşımacılığıyla gerçekleşir olmuştur.Ticari taşımacılığın yanı sıra, dünyada genel olarak artan refah seviyesi ve denizcilik de dâhil olmak üzere her alandaki teknolojik gelişmeler, deniz ulaşımını ve deniz turizmini de artırmıştır. Yeryüzünün dörtte üçünü kaplayan denizlerde bulunan canlı ve cansız doğal kaynaklar gelişen teknoloji ile daha etkin ve kapsamlı çıkarılabilir olmuş ve bu da doğal kaynaklar bakımından da denizlerin önemini insanoğluna mütemadiyen hissettirir olmuştur. Artan kültürel ve refah seviyesine istinaden sportif ve kültürel turistik aktivitelerde de denizcilik yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bahsi geçen tüm bu nedenler muvacehesinde deniz güvenliği ve emniyeti de giderek artan bir öneme haiz olmuştur.Bu çalışmada; uluslararası ticari taşımacılığın büyük bir bölümünün sağlandığı ve ticari olmayan ulaşım, iletişim, doğal kaynaklar, sportif, kültürel turistik aktiviteler açısından günümüzde büyük öneme sahip deniz alanlarında güvenlik ve emniyetin sağlanmasının artan önemine istinaden uluslararası ve ulusal deniz emniyet ve güvenlik mevzuat ve uygulamaları karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.Çalışmada, denizlerde emniyet ve güvenlik üzerinde yapılan hukuki düzenlemeler ve uygulamaların genel bir incelemesi yapılmış ve önemli bulunan noktalar mercek altına alınarak detaylandırılıp öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin kendi öznel şartlarının ve ihtiyaçlarının incelenerek Türkiye'nin deniz emniyet ve güvenlik düzenleme ve uygulamalarının ele alınarak eksikliklere ilişkin öneriler getirilmesinin büyük önemi göz önünde bulundurularak, Türkiye'nin mevcut düzenleme ve uygulamaları eleştirel bir biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last 150 years, the rapidly growing industrialization and correspondingly exponential increase in production, liberated economies, increased demand and consumption, improved production, communication and transportation technologies have also developed the trade between countries and continents. Today, 90 per cent of the world trade is being carried by seaborne transportation.In addition to commercial carriage, the increase in the overall level of prosperity in the world and the technological developments in all areas including the maritime industry also increased marine tourism and sea transportation. Seas, covering three-quarters of the earth, have been a great resource for both animate and inanimate natural supplies. Today, due to developed maritime technology the increased ability to harvest these resources more efficiently and comprehensively is continuously reminding mankind the importance of the seas. The increase in cultural, touristic and sporting activities in the sea pursuant to the level of prosperity also caused the seas to be used intensively. Therefore, in parallel to all these facts mentioned above, the concepts of safety and security at seas have become more and more important and critical.In this study, the concepts of safety and security at seas are examined comparatively based on the continuously increasing importance of the seas due to the fact that the majority of world trade is being carried over the seas and due to the overall increase in usage of seas in transportation, communication, natural resources, sports and cultural touristic activities.In this study, the legal regulations and current practices on safety and security at sea is reviewed generally and some points that are considered to be important are examined more thoroughly. Bearing in mind Turkey's own subjective conditions and needs, the current regulations and institutions of Turkey on safety and security at sea are examined with a critical approach.