İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi?TS 18001: 2004'e REACH kimyasallar politikalarının etkileri ve bir risk değerlendirme modeli kurulumu
The effect of REACH chemicals policy on occupational health and safety management system?TS 18001: 2004 and a risk assessment model setup
- Tez No: 298085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TS 18001:2004 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi; çalışanları iş kazası ve meslek hastalıklarından korumak, çalışanlara daha iyi ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli çalışmaları içeren bir yaklaşımdır.Kuruluşlar; günümüz rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için hem çalışanlarının güvenliğini sağlayıcı hem de Avrupa Birliği Direktiflerine uyum sağlayıcı çalışmalar yapmaktadırlar. AB'ye uyum çalışmaları içinde kimyaların kayıt altına alınıp değerlendirilmesini öngören REACH direktifi, şirketlerin ihracat yapabilmeleri için gerekli olmakla birlikte çalışanların sağlığı açısından da önemlidir.Bu çalışmada; REACH direktifinin TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi üzerine ne gibi etkileri olabileceği sorusuna yanıt aranmıştır ve REACH kapsamında bir risk değerlendirme yöntemine yer verilmiştir. Bu tez, REACH'e kayıt olma aşamasında olan firmalara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
TS 18001:2004 Occupational Health and Safety Management System is an approach consisting of the systematic efforts made in order to protect workers against occupational accidents and diseases; and to provide them a better and safer work environment.In todays competitive conditions, organizations are making efforts ensuring workers safety and being attuned to European Union?s directions, in order to survive. The REACH directive stipulates the chemicals to be registered and to be assessed as part of the efforts for the adaptation to the EU, and this is important for companies to export as well as for the health of the workers.In this thesis, it is examined what kind of effects the REACH directive can have on TS 18001:2004 Occupational Health and Safety Management System and a risk assessment method related to REACH is included. This thesis is a guiding light for the companies at the registeration stage of REACH.