ISO 14001'in beyaz eşya sektöründe uygulanması
Application of ISO 14001 in a household appliances
- Tez No: 156027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ISO 14001 'in BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Meltem OKUDAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Halkın artan çevre bilinci, devletlerin çevresel düzenlemeleri ve politikaları, organize olmuş grupların baskıları sonucu firmalar çevre yönetimi sistemini (ÇYS) uygulamaya başlamışlardır. Kalite maliyetlerini azaltan, pazar payını arttıran toplam kalite yönetimi gibi kanıtlanmış teknikler çevresel problemlere uygulandıkları zaman aynı faydaları sağlayabilirler. Günümüzde; çevre yönetim sistemi artık işçi sağlığı ve iş güvenliği ile bir bütün halinde ele alınmaktadır. Bu çalışma da çevre yönetim sisteminin bir beyaz eşya sektöründe uygulanması ve çevre açısından risk oluşturabilecek konular ele alınmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 912 Çevre Yönetim Sistemi, Beyaz Eşya Sektörü,ISO 14001. 100 Doç. Dr. Ayşe Murathan
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF ISO 14001 IN A HOUSEHOLD APPLIANCES SECTOR (M.Sc. Thesis) Meltem OKUDAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT The increasing environmental consciousness of the public, the statutory requirements due to government policies and regulations and pressure from organized groups are considered to be the factors that companies to adapt Environmental Management (EMS) System. Proven techniques like total quality management that have helped reduce quality cost and improve market share, can provide similar results when applied to many environmental problems. In the r ecent y ears; it is s tudied t hat e nvironmental management system together with occupational health and safety management system. In this study, it is researched the application of ISO 14001 in a household appliances sector and environmental risk. Science Code :912 Key Words :Environmental Management System, Household Appliances Sector, ISO 14001. Page Number :100 Adviser :Doç. Dr. Ayşe Murathan