KOBİ'lere yeni yaklaşımlar açısından mikro girişimlerde mali teşvikler
Fiscal incentives in micro enterprises in fiscal incentives terms of new approaches to SMEs
- Tez No: 298098
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
1923 İzmir İktisat Kongresinde ?Türk insanını girişimci yapmak? şeklinde belirlenmiş bulunan stratejik hedef henüz arzu edilen manada gerçekleştirilememiş olması nedeni ile hem günümüzde hem de geleceğe yönelik olarak cumhuriyetin yüzüncü yılına tekabül eden 2023 yılı hedefleri bakımından güncelliğini korumaktadır. Benzersiz küresel bir iktisâdi entegrasyon olan Avrupa Birliği ve OECD tarafından 2000 yılında Bologna Şartları olarak kabul edilen ?Yerelleşme ? Kümeleşme ? Küreselleşme? kavramları ile KOBİ'lere yeni yaklaşım perspektifinin çerçevesi belirlenmiş bulunmaktadır. Avrupa Birliği Her iktisâdi faaliyet birimi girişimdir şeklindeki yalınlaştırılmış tanımı ile çok güçlü bir Mikro Girişim potansiyeline sahip beşeri insan kaynaklarının önemini ve rolünü gündemin en hassas konusu haline getirmiştir. Ancak benimsenen maliye politikaları kapsamındaki malî teşvikler ve diğer uygun alt yapı kaynakları ile anlaşılır ve toplumsal insan eyleminin merkezi amaçları arasına, yerleştirilebilmesi halinde bu hedeflere ulaşılabilmesi mümkündür. Bu çalışma kapsamında yaklaşık bir asırdan beri kuvvetle arzu edilen dinamik ve yenilikçi Girişimci olabilmek büyük hedefine, ulaşılması hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek sürece pozitif katkılar sunabilmek amaçlanmaktadır.Yeni yaklaşım ile genel olarak KOBİ'ler kümesi ve mikro girişimler nicel ve nitel özellikleri ile birlikte mevcut yanılgılı tahminlerin ötesindeki küresel ve yerel boyutlarıyla irdelenmektedir. Bu kümenin bilimsel ve bütünlüklü analizi ve kavranışı ile doğru sonuçlara ulaşılması ve etkin ekonomik-politik tedbirlerin alınması mümkün olabilecektir.Sosyo-ekonomik kalkınma, istihdam ve toplumsal refahın arttırılmasına sağlanan katkılar, ortaya çıkan vergi kaybı ve maliyetlerden yüksek olduğu sürece mali teşvik sisteminin etkinleştirilip efektif kılınarak devam ettirilmesi ile ancak toplumsal sözleşmenin ve bu toplumsal ihtiyacın ürünü olan devletin asli görevini yerine getirebilmesi sağlanmış olacaktır.Efektif ve toplumsal perspektifli teşvik stratejileri ve politikaları ile piyasa ekonomisinde eşitsiz ve haksız rekabetin neden olduğu aksaklıklar nispeten giderilebilecek, optimal kaynak kullanımı ve dağılımı hedeflerine yaklaşılmış olacaktır.Piyasa ekonomisinin mevcut küresel koşulları ve sorunları kendine özgü değişim süreci içerisinde dönüşüm tedbirlerinin ve çözümlerinin gerektirdiği vizyona uygun düşen destek stratejileri ve planları ile asırlık 2023 yılı hedeflerine ulaşmak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
With the cause of the unrealization of the strategical goal defined as ?making Turkish people entrepreneurs? in Izmir Economic Congress in 1923 at tha state of what is supposed, it stil saves its currency in Terms of the Goals for 2023, the hundrendth year of the Republic both today and for the future. By the European Union, a unique global economical integration and OECD, of which ? Localization - Convergence - Globalization ? as Bologna Agreements in 2000 accepted, the framework of the new approach perspective has been identified. European Union has made the most sensitive subject of the agenda the importance and the role of human resources who have a very strong micro enterprise with its simplified description as Each economic activity unit is an enterprise. However fiscal incentives in the context of financial policies accepted and the other suitable infrastructural resources it is possible to reach these goals as long as social human activity is joined in central goals. In this study it is aimed to present positive distributions as long as the big goal of the dreams of reaching to the being of dynamic and innovative entrepreneur becomes real.With the new approach generally SMEs clusters and micro enterprises together with their with quantitative and qualitative characteristics are examined in the global and local dimensions beyond the current inaccurated predictions. It would be possible to reach the right conclusions with the scientific and coherent analysis and understanding of this cluster and to take effective economic and political measures.As long as the distributions provided for the socio-economic development, employment and social welfare are higher than tax loss and costs it will be provided to fulfill social contract with the continuing and making effective financial incentive system and to fulfill the primary task of the state, the product of this social need.The defects caused by the strategies with effective and social perspectives and unequal and unfair competition in the market economy will be relatively reduced, it will be approached to the optimal utilization and distribution goals.The current problems caused by the global conditions of the market economy will be possible to reach the goals of 2023 for a century with the support strategies suitable for the vision necessary for the converse measures and solutions and plans in the sui generis process.