Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına KOBİ'lerin ve ihracat paylarının etkileri
The Effects of SME's and export shares to the economic development of Turkey
  1. Tez No: 89087
  2. Yazar: ELİF SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ KONUKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
179 ÖZET KOBİ'lerin, ülkemiz ekonomisi ve kalkınma politikalarındaki öneminin incelenerek, bu işletmelerin ihracata yönlendirilmelerinin ekonomimiz açısından gerekliliğinin irdelendiği bu çalışmada, yapılan anket çalışması ile de KOBİ'lerin ihracata yönlenme ve ihracattan kaçınma sebepleri araştırılmıştır. Ayrıca, ihracata yönelen KOBİ'lerin karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu tür incelemelere ve karşılaştırmalara kolaylık sağlaması açısından çalışmanın birinci bölümünde ulusal ve uluslararası kuruluşların KOBİ tanımlarına yer verilmiştir. KOBİ'lerin tanımlama kriterleri ve ortak bazı özellikleri de yine bu ilk bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde dünyada KOBİ'ler ve genel olarak kalkınma ve sanayileşmedeki rollerinden bahsedilmektedir. Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz Gümrük Birliği sebebiyle daha da yakınlaştığımız ve örnek aldığımız AB'de KOBİ'lerin rolü ve önemi de bu bölümde incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise genel olarak Türkiye'de KOBİ'ler ele alınmaktadır. Bu kapsamda KOBİ'lerin ekonomimizdeki ve kalkınma politikalarımızdaki rolü incelenerek, 1980'lerden sonra artan önemlerine yer verilmektedir. Yine bu bölümde, KOBİ'lerin dış ticaretimizdeki yeri, ihracatın ülke ekonomisi ile birlikte firma bazında sağladığı katkılar ve bu işletmelerin ihracat aşamasında karşılaştıkları sorunlardan bahsedilmektedir. Ayrıca KOBİ'lerin finansal yönden desteklenmesinde mevcut uygulamaların yanında, uygulaması yaygınlaştırılmaya çalışılan yeni yaklaşımlar da yine burada ele alınmaktadır.180 Çalışmanın son bölümünde ise; Ankara'nın dört önemli imalat sanayi bölgesi olarak kabul edilen; Gimat, Ostim, Siteler ve Sincan Organize Sanayi Bölgesi' nde faaliyet gösteren KOBl'lerle gerçekleştirilen anket çalışması sonuçlarına yer verilmektedir. Yapılan bu anket çalışmasından elde edilen veriler Ki Kare ve Kramer'in V Testi sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde; KOBİ'lerin ihracata yönelmek için daha fazla bilgi, eğitim, danışmanlık ve finansman desteğine gereksinim duydukları belirlenmiştir. KOBl'lere yönelik olarak bir Koordinasyon Kurulu oluşturulması önerilmektedir. Bu kurul tarafından yürütülecek faaliyetlerin KOBİ'ler açısından çok faydalı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca KOBİ'ler, ülke ekonomisi ve kalkınması açısından önemlerinin farkına varmış ve bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Bu işletmelerin, verilen desteklerden azami fayda sağlayabilmesi açısından bilgilendirilmelerine önem verilmesi gerektiği sonucuna da varılabilir.
Özet (Çeviri)
181 SUMMARY This research is the one in which the importance of the SME's in our country's economies and in the development policies and the necessity of canalizing these enterprises to export are examined, the reasons of SME's to canalize and/or to avoid exports are also searched. On the other hand, it is tried to define the difficulties which SMEs come face to face with. In order to facilitate the research and comparisons like this, in the first section the definition of SMEs of some national and international foundations are told. The criterias of the definition of SME's and their common properties are also mentioned in this section. In the second part, the SMEs and their roles in development and industrialization in the world generally are mentioned. As a result of the Custom Union in the near future, in European Community -which we felt closer and consider it as a sample for us- the importance and roles of SME's are also seached in this section. The SME's in Turkey in general are studied in the third part. In this comprehension, the role of SME's in development policies and economy will be discussed and the increcuse of its role after 1980's will be seen. Again in this part the SME's role in foreign trade and it's effect-on countries economy and individual firms will be seen also during foreign trade what has been the problems they face will be seen. Beside the financial support given right now the ones on long term plan all also discussed in this part.182 At the last part; the places which are considered to be the four important production industry zones in Ankara, Gimat, Ostim, Siteler and Sincan Organized Industrial Zone are visited and questionnaires are given to SMEs and evaluations of the questionnaries are given in this part. The datas which are obtained from this questionnaire are evaluated according to consequences of Chi-Square and Cramer's V Tests. In the result of evaluations; It is determined that, SME's need much more knowledge, education, information and financial support to export more. To form of Coordination Committee are sugessted that is oriented to the SME's. It is believed that the facilities which will be enforced by this committee are beneficial for SME's. Also SME's realized that their importance in development and country economy and they increased their facilities in this direction. We can conclude that giving importance to the information of these enterprises are necessary to provide maximum benefit of this supports. T-C YOKSEKÖSBETÜH Hfffj BÖKÜMAMTASYÖN İEBÎEZ!