Avrupa Küçük İşletmeler Yasası'na Türk KOBİ'lerinin uyumu: İzmir örneği
Harmonization of Turkish SME's to Small Business Act for Europe: Izmir sample
  1. Tez No: 298152
  2. Yazar: İLKER BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
KOBİ'ler gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler içinde sahip oldukları yerleri, istihdamdaki payları ve katma değer içindeki katkıları açısından ekonominin bel kemiği olarak kabul edilmektedirler. Avrupa Birliği'nde de istihdam yaratma gücü ve katma değer içindeki payları ile KOBİ'ler son derece stratejik bir öneme sahiptirler. Son yıllarda yaşanan küresel ve bölgesel ekonomik daralmalar ve krizler KOBİ'lerin çok daha önemli bir konumda değerlendirilmesini beraberinde getirmiştir. Ne var ki KOBİ'ler piyasalar içinde teknolojik, yönetimsel ve finansal açıdan dezavantajlı grup olarak tanınmaktadır. Bu durumun değiştirilmesi ve KOBİ'lerin teknolojik, yönetimsel ve finansal yeteneklerinin geliştirilmesi üretimin, istihdamın ve katma değerin arttırılması açısından büyük önem taşımaktadır. 2008 yılında Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin kabul ettiği Avrupa Küçük İşletmeler Yasası da bu gerekliliğin yerine getirilmesi açısından en kapsamlı ve güncel belge olma özelliğini taşımaktadır. KOBİ'ler için sağlıklı bir iş ortamı yaratmayı amaçlayan Avrupa Küçük İşletmeler Yasası'na etkin uyum sağlanması ile genel ekonomi içinde girişimciliğin yaygınlaştırılması, inovasyon yeteneklerinin geliştirilmesi, istihdamın arttırılması ve KOBİ'lerin uluslararası rekabet güçlerinin arttırılması gibi sonuçların alınması amaçlanmaktadır. Türkiye'nin de kabul ettiği Avrupa Küçük İşletmeler Yasası'nın tam anlamıyla uygulanması ile Türkiye'deki KOBİ'lerin daha iyi iş ortamlarında faaliyet göstermeleri, yönetimsel, teknolojik ve finansal gelişimlerinin desteklenerek istihdam ve katma değerde artışlar sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In terms of their places in developing and developed states economies, shares in employment and contribution in added value, SMEs are accepted backbone of economy. SMEs have also highly strategic importance in European Union with their power of providing employment and shares in added value. Global and regional restrictions and crises lived in recent years have brought about SMEs being evaluated in much more important position.However, SMEs in markets known as disadvantaged group in terms of technological, administrative and financial areas. Changing of this situation and developing technologic, administrative and financial capabilities of SMEs is so important in terms of increasing of production, employment and added value. In 2008 , Small Business Act for Europe which accepted by member and candidate states of European Union, in terms of accomplish this requirement is known as the most comprehensive and actual document.Small Business Act for Europe which aims creating a healthy business environment with provides efficient harmonization purpose dissemination entrepreneurship in general economy, developing of innovation capabilities, increasing employment and improving the international competitiveness power of SMEs. With carrying out Small Business Act for Europe which is also accepted in Turkey it is expected that SMEs in Turkey will operate in much better business environment and with supporting their administrative, technological and financial developments there will be increase in employment and added value.