The impact of Fama French factors and coskewness in ISE
Fama French faktörlerinin ve piyasa faktörünün İMKB?deki etkisi
- Tez No: 298151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Varlık fiyatlandırma yatırımcılar ve finans bilim adamları için her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Varlık fiyatlandırma kavramında, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (SVFM) önemli bir yere sahiptir. SVFM, geliştirildiği günden itibaren finans dünyasında büyük ilgi görmüştür. Model hala portföy yönetimi ve sermaye maliyetinin tahminlemesi vb. akademik çalışma ve uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. SVFM, gerçekçi olmayan varsayımlarından dolayı çok sayıda eleştiri almıştır. Modelin geliştirilmesinden günümüze kadar, modelin çeşitli türevleri ortaya çıkmıştır.Bu tez çalışmasında, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli, Fama French Üç Faktör Modeli ve Fama French Üç Faktör Modeli' ne piyasaya göre çarpıklık faktörünün eklenmesiyle oluşan Dört Faktör Modeli uygulanmıştır. Temmuz 2002- Haziran 2010 döneminde, piyasaya göre çarpıklık faktörünün endüstri, büyüklük, defter değeri/piyasa değeri ve piyasa değeri ve momentuma göre İMKB' de yer alan hisselerden oluşturulmuş olan portföylerin değişkenliğindeki etkisi, Harvey ve Siddique (2000)' nun metodolojisine benzer bir yöntem kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra, piyasaya göre çarpıklık faktörü ve Fama French faktörlerinin piyasa faktörünün portföylerin artık getirilerinin değişkenliğini açıklama gücünü arttırıcı bir etkisinin olup olmadığı Gibbons?Ross?Shanken (1989)' in çok değişkenli testi ile test edilmiştir. Son olarak, incelenen varlık fiyatlandırma modellerinde yer alan faktörlerin açıklama gücü Fama- MacBeth ve Full Information Maximum Likelihood (FIML) metotları ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asset pricing is always an attractive topic for investors and finance scholars. The Capital Asset Pricing Model (CAPM) has an important place in the concept of asset pricing and it has attracted a great deal of attention by the finance world since it was developed. It is still widely used in academic research and applications, such as portfolio management and estimation of the cost of capital. The CAPM has taken a large number of criticism because of its unrealistic assumptions and from the time of the creation of the model to the present, different versions of the model have emergedIn this dissertation, the CAPM, the Fama French Three Factor model and the Four Factor Model which incorporates co-skewness ? third order co-moment- into the Fama French Three Factor model are implemented. The impact of coskewness on the variation of portfolios that are formed according to industry, size, book to market ratio and momentum for ISE over the period July 2002 to June 2010 are investigated by using a similar methodology to Harvey and Siddique (2000). Then by performing multivariate testing procedure of Gibbons?Ross?Shanken (1989), these models are tested to reveal whether there is an incremetal effect of coskewness and Fama French factors to the market factor in explaining the variations of excess returns. Lastly, the explanatory power of factors in the analysed asset pricing models are tested by means of the Fama- MacBeth and Full Information Maximum Likelihood (FIML) methods.