Sahaja Yoga: İçeriği, amacı, Türkiye'deki faaliyetleri
Sahaja Yoga: It?s content, purpose, actions in Turkey
  1. Tez No: 298155
  2. Yazar: SERKAN DERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye'de son yıllarda faaliyet gösteren Yeni Dini Hareketler'den birisi de Sahaja Yoga'dır. Bu oluşum her ne kadar kendisini tarih içinde ortaya çıkan yoga ekollerinden birisi olarak gösterse de, sahip olduğu özelliklerin Yeni Dini Hareketler'i çağrıştırması nedeniyle bu hareketler içinde değerlendirilmektedir.Biz bu çalışmamızda Sahaja Yoga'yı hem Yeni Dini Hareketler'e hem de yoga ekollerine benzerliği yönüyle ele alarak inceledik.Bu çerçevede yaptığımız çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi kapsamı, amacı, metodu, ve kaynaklarına yer verdik. Ayrıca bu bölümde Sahaja Yoga'ya giriş mahiyetinde yoganın anlamını, ortaya çıkışını, tarihsel gelişimini, Sahaja Yoga ile Yeni Dini Hareketler arasındaki ilişkiyi, Sahaja Yoga ile sağlık arasındaki kesişme alanlarını gözden geçirdik.Birinci bölümde Sahaja Yoga'nın anlamı, ortaya çıkışı, gelişimi, kurucusu Şri Mataji'nin hayatı, hareket içindeki konumu üzerinde durduk. Ayrıca Sahaja Yoga'nın teşkilat yapısı ve bu teşkilatın faaliyetleri gibi konularda bilgi verdik.İkinci bölümde Sahaja Yoga'nın temel kavramları, nasıl uygulandığı, diğer dinlere bakışı gibi konuları ele aldık. Yine bu bölümde Sahaja Yoga'ya yöneltilen eleştirilere de yer verdik.Sonuç bölümünde araştırmamızda ulaştığımız malzemenin ışığında değerlendirmeler yaparak çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the New Religious Movements that shows activity in Turkey is the Sahaja Yoga. Although this formation manifests itself as one of the yoga schools appeared through history, it is considered within the New Religious Movements since its features have associations with them. In this study, we have evaluated the Sahaja Yoga according to its similarities to both New Religious Movements and yoga schools.The study we carried out within this frame consists of ?introduction, two sections and result chapters.? In the introduction, we mentioned about this study's subject matter, importance, extent, purpose, method, and resources. Apart from this, in this section, in order to provide an outlook to the Sahaja Yoga, we reviewed yoga's meaning, its origin, its historical development, the relationship between the Sahaja Yoga and New Religious Movements, and the intersection points of the Sahaja Yoga and health.In first chapter we emphasized meaning, emergence, development of Sahaja Yoga and life of Shri Mataji who founder of Sahaja Yoga, Shri Mataji?s location in movement. Besides we acquainted subject like organization structure of Sahaja Yoga and activity of this organization.In second chapter we emphasized basic concept of Sahaja Yoga, how practised, view to other religions. We also discuss about critique to Sahaja Yoga.In the final chapter, we concluded our study by providing evaluations in the light of the results that we obtained through our research.