Batıdan gelen Doğu kökenli akımlar ve Türkiye'deki faaliyetleri
Eastern movements coming from the West and their activities in Turkey
  1. Tez No: 302752
  2. Yazar: İLKNUR UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de son yıllarda dinden bağımsız olduklarını iddia etmekle birlikte özde Doğu dinleri kökenli olan, Doğu dinlerinin düşünce sistemi ve bu dinlere ait kavramları çeşitli yollarla halk arasında yaymaya çalışan bir çok akım ortaya çıkmıştır. Türkiye'ye Batılı ülkelerden gelmiş olan Doğu kökenli akımlar toplumda hızla yayılmakta ve Doğu dinlerine ait bir çok kavram kültürümüze yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Doğu kökenli akımlar hakkında Türkiye'de geniş bir çalışma yapılmamış olması bizi bu çalışmayı yapmaya sevk etmiştir.Çalışmamızın temel amacı Batı'dan gelen Doğu kökenli Reiki, Transandantal Meditasyon, Osho (Neo-Sannyas), Sahaja Yoga ve Feng Shui akımlarının öğretilerini, tarihsel gelişimlerini, tekniklerini ve genel özelliklerini ortaya koymaktır. Diğer bir amacımız ise bu akımların Türkiye'deki faaliyetlerinin tespiti olmuştur. Ayrıca tezimizde Doğu kökenli akımların Türkiye'de yayılmasını sağlayan nedenler değerlendirilmiştir.Tezimizde Doğu dinleri ve Doğu kökenli akımlar arasındaki ilişki üzerinde durulmuş, bu bağlamda Doğu kökenli akımları anlamak için bilinmesi zaruri olan terimler açıklanmıştır. Yanı sıra bu akımların Batı'dan alınmış akımlar olmaları nedeniyle misyonerlik çerçevesinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği incelenmiştir.Çalışmamızın sonucu olarak Batı'dan gelen Doğu kökenli akımların iddialarının aksine dinden bağımsız akımlar olmadıkları ve misyonerlik çerçevesinde değerlendirimeleri gerektiği ortaya konulmuştur.Araştırmamızın bundan sonra bu alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Eastern Movements Coming from the West and Their Activities in TurkeyIn recent years, a lot of movements which are originated in the East and trying to spread doctrines and terms of Eastern religions in the society by several methods have arisen in Turkey, claming that they are secular movements. These Eastern movements which have come to Turkey from Western countries are growing up in the society rapidly and the terms that belong to Eastern religions are embeded into Turkish culture. Absence of any study examining Eastern movements comprehensively in our country was oriented us to make this research.The purpose of this study was to investigate the doctrines, historical developments, techniques and general features of Eastern movements coming from the West: Reiki, Transcendental Meditation, Osho (Neo-Sannyas), Sahaja Yoga and Feng Shui. Another aim was to find out their activities in Turkey. Besides, the reasons that make the movements grow up in Turkey were examined in the study.The thesis focused on the relationship between Eastern religions and the Eastern movements. For this reason, we inspected the central terms of Eastern religions, which are to be known to understand the Eastern movements. We also examined whether these movements ought be regarded as missionary movements because of the fact that they were imported from Western countries or not.The results indicated that these movements are not unrelated to Eastern religions and they are not secular movements as they claim. The study also revealed that these movements ought be regarded as missionary movements.We hope that our research will be beneficial for further studies.