Türkiye'de istihdamı etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors that affect the labor force in Turkey
  1. Tez No: 298164
  2. Yazar: NAZLI ECE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yaşamın devamı için üretim, üretim devamlılığı için işgücünün önemi göz ardı edilemez bir faktördür. Bir ülkede işgücünün yani emeğin verimli kullanımı, ülke çapında gerçekleştirilen üretimin verimliliği ile etkileşim içindedir. İşgücünün istihdam edilmesini etkileyen birçok faktör bulunmakla birlikte bu faktörlerin belirlenmesi aynı zamanda istihdamdan elde edilecek verimliliğin üst düzeyde sağlanması, yani istihdamın sahip olduğu özelliklerin yerinde kullanımının gerçekleştirilebilmesi açısından oldukça önemlidir.Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen 2009 yılı Hanehalkı İşgücü Anketi verilerinden yararlanılarak Türkiye'de istihdamın üç farklı boyutunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle Türkiye'de gerçekleştirilen çalışma saatleri normalden az, normal ve normalden fazla olmak üzere üç kategoriye ayrılarak bu kategorileri etkileyen faktörler çok durumlu probit analiz ile incelenmiştir. Daha sonra normal saatlerin altında gerçekleştirilen iki tür istihdam biçimi: eksik istihdam ve yarı zamanlı çalışma durumunu etkileyen etmenler logit analiz yöntemi ile araştırılmıştır. İncelenen konu başlıklarının belirleyicileri demografik özellikler, hane halkı nitelikleri ve iş karakteristikleri ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of production for the continuity of living and labor force for the continuity of productivity is a factor that cannot be ignored. The effective use of labor force is in interaction with the production efficiency achieved country wide. There are various factors affecting the employment of labor force. Determining these factors is quite important in terms of providing top-level productivity from labor force, in other words, the appropriate usage of characteristics of labor force.This study aims to determine the factors that affect the three dimensions of employment in Turkey by using Household Labor Force Survey arranged by Turkish Statistics Institution in 2009. To this end, , working hours performed in Turkey were divided into three categories as less than normal hours, normal hours and over normal hours, firstly. The factors affect working in these working hour categories are analyzed by multinomial probit model. Then, two different kinds of employment even included in less than normal hours category: underemployment and part time work are analyzed by binary logit model. Determinants of topics analyzed are tried to be explained using demographic factors, household characteristics and job features.