Batman KOSGEB kadın girişimciliği profiline yönelik bir araştırma
Batman KOSGEB is a research on the profile of women entrepreneurship
- Tez No: 524087
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kadınlar dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısını oluşturmaktadır. Kadınların istihdam sorunlarının çözümlerinden biri olarak kadın girişimciliği görülmektedir. Türkiye'de de kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla devlet tarafından birçok destek verilmektedir. Bu şekilde kadınların iş hayatına girerek, işveren olmalarının sağlanması, hem ülkedeki istihdamı arttıracak hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır. Kadınların girişimci olarak ekonomiye katkı sağlamaları için girişimci kadınların önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle, kadın girişimcilerinin sorunlarının görülebilmesi de kadın girişimciliğini etkileyen faktörlerin görülmesi sağlanmalıdır. Bu tezin amacı; Batman ilinde KOSGEB Desteğiyle işyeri açan kadınların girişimcilik profillerinin belirlenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi üzerine kurgulanmış olup kadın girişimciliği hakkında araştırma soruları ve hipotezler önerilmiştir. Yapılan ki kare analizi sonucunda girişimcilik desteği ile hane geliri arasında anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Almost half of the world's population is women. Women's entrepreneurship is seen as one of the solutions to these women's employment problems. A lot of support by the state in order to support women's entrepreneurship. In Turkey in this way, entering women's business life and becoming suployers will increase employment in the country and contribute to the country's economy. In order for women to be able to contribute to the economy as an entrepreneur in the country, obstacles in front of entrepreneur women must be removed. For this reason, factors affecting women's entrepreneurship should be seen in order to see the problems of women entrepreneurs. The purpose of this thesis is to determine the female women entrepreneurial professions of the Batman KOSGEB. Research is based on quantitative research method and research questions and hypotheses are proposed. Chi-square analysis finds a significant and meaningful variance between entrepreneurial support and family income.