İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerinin elektronik portfolyoya yönelik görüşlerine etkisi
How the 7th grade students perceive the electronic portfolios as according to their learning styles
  1. Tez No: 298172
  2. Yazar: EYLEM PINAR AKDOĞAN YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine göre elektronik portfolyo hazırlama süreçlerine ilişkin görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma durum çalışması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Öğrenme Stilleri Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu, öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, video kayıtları, yarıyapılandırılmış görüşmeler ve elektronik portfolyolar olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. Araştırma 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Ülkü İlköğretim Okulu 7/C sınıfında öğrenim görmekte olan otuz beş öğrenci ile gerçekleştirilmiş, dokuz öğrencinin verileri derinlemesine incelenmiştir. Verileri incelenen dokuz öğrencinin seçiminde çalışmanın başlangıcında uygulanan ?Öğrenme Stilleri Ölçeği?nden aldıkları puanlar belirleyici olmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular öğrencilerin başlangıçta isteksizlik yaşasalar da süreç içerisinde görüşlerinin değiştiğini, elektronik portfolyo geliştirmeyi heyecan verici ve eğlenceli olarak değerlendirdiklerini, kendilerine yeni bilgiler kazandırma yönünde etkili olduğunu düşündüklerini ortaya koymaktadır.Öğrenciler elektronik portfolyo hazırlama sürecinin en belirgin farklılığının bilgisayarın daha yoğun kullanımı olduğu belirtmişlerdir. Bu farklılık görsel ve kinestetik öğrenenlerin tamamı tarafından vurgulanmasına rağmen, işitsel öğrenenlerden bir tanesi vurgulamıştır. Öğrenciler tarafından algılanan diğer farklılıkların yardımlaşma, değişik etkinlikler yapma ve grup çalışması yapma olduğu görülmüştür. Her üç öğrenme stiline sahip öğrenenin de vurguladığı tek farklılık çalışma sürecinde eğlenmeleri olmuştur. Öğrenciler, elektronik portfolyo hazırlama sürecinin kendilerini tanıtma, içerik üzerinde söz hakkına sahip olma, araştırma yapma, yeni bilgiler edinme, çalışma sürecinde eğlenme ve geçmiş bilgilerini tekrar etme yönlerini sevdiklerini belirtirlerken, sürenin uzun olması, bilgi eksikliğinden kaynaklı sorunlar yaşanması, içeriğin eğlenceli olması ve kendilerini ifade etme yönlerini sevmediklerini belirtmişlerdir. Elektronik portfolyo hazırlama sürecinin geliştirme aşamasında en sık yaşanan sorunların bilgi eksikliğinden kaynaklandığı, bu sorunları çalışmanın süresi ve çalışmaların birleştirilmesi ile ilgili sorunların izlediği görülmüştür. Bilgi eksikliğinden kaynaklı sorun yaşadığını belirten öğrenciler tek bir öğrenme stilinde yoğunlaşmayıp her üç öğrenme stiline sahip öğrenenler tarafından da bu sorun dile getirilmiştir. Öğrencilerin çalışma sürecinde karşılaştıkları sorunların çözümünde kullandıkları yöntemler gerçekleştirilen etkinliğe bağlı olarak farklılık göstermekte, bazı etkinliklerde yardım alma yoluna gidilirken bazı etkinliklerde kendi kendilerine çözüm tercih edilmektedir. Bu tercihlerin öğrenme stilinden çok etkinliğin özellikleri tarafından belirlendiği düşünülmektedir. Öğrenme stillerine göre sergiledikleri performansa bakıldığında, performansı en yüksek grubun görsel öğrenenlerin oluşturduğu grup olduğu, bu grubu kinestetiklerin, ardından işitsellerin takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The intended purpose of this research study is to find out how the attitudes of 7th graders with different learning styles differ about the process of preparing an electronic portfolio. The research study was conducted using the case study method. Research data was collected from various sources including Learning Styles Scales, the Personal Information Forms, the student logs, researcher?s diary, video recordings, semi-structured interviews and electronic portfolios. The study was carried out with thirty five students studying in classroom 7/C at Ülkü Elementary School during the academic year 2009-2010, research data of nine students out of these thirty five were examined in-depth. The selection of these nine students was based on the scores they received from the ?Learning Styles Scales? test that was administered at the beginning of the research study. The findings of the study revealed that even though the students had lack of enthusiasm towards creating an electronic portfolio in the beginning, their views have evolved during the process and they started to view it as exciting and fun. The study also showed the students started to think of the process as effective in teaching them new information.The students identified the intense use of computers as the most obvious difference in the process of preparing an electronic portfolio. This difference is highlighted by all the visual and kinesthetic learners, but only one of the auditory learners stressed this fact. It has been observed that the students perceived helping each other, doing different activities and team work as the other differences. Only mutuaL difference pointed out by all the learners from the three learning styles is that they had fun during the process. The students indicated that they liked various aspects of the electronic portfolio preparation process. Specifically, they liked that the process enabled them to present themselves, to have a say over the content, to conduct research, to gain new information, to have fun and to review previous knowledge. The students did not like that they had to express themselves and that some of the content was entertaining. They also indicated that they did not like the process take long and the problems caused due to the lack of information. It has been observed that the most common problems experienced in the development stage of the process of preparing an electronic portfolio were caused by the lack of information, followed by the problems caused due to the length of the study and problems related to the combining of the work produced by different students. The students who indicated to have problems due to the lack of information did not belong to one specific learning style, but this problem has been expressed by learners belonging to all three different learning styles. It was observed that the methods that were used by the students in solving the problems faced during the process vary depending on the activity. The students prefer to seek help in some activities whereas they prefer to solve the problem on their own in some other activity. It is thought that these preferences are determined by the specific activity not by the learning styles. Comparing the performances of the students, it has been observed that visual learners exhibited the highest performance. Visual learners are followed by kinesthetic learners who are followed by auditory learners.