İlköğretimde web tabanlı portfolyo (webfolyo) uygulaması
Web-based portfolio (webfolio) application in elementary schools
  1. Tez No: 298175
  2. Yazar: SAYIM AKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde eğitim kurumları, hızlı bir biçimde gelişen ve artan teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorunda kalmaktadır. Çünkü teknoloji ile eğitim etkinlikleri daha hızlı, daha kolay ve daha nitelikli bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla, öğrencilere etkili bir eğitim olanağı sağlamak ve kurumun yeterliklerini arttırmak için teknolojik gelişmeleri izleyerek bunları eğitim ortamlarında kullanıma açmak gerekmektedir. Eğitim kurumlarında teknolojinin kullanılabileceği alanlardan biri de değerlendirmedir. Günümüzde öğrencilerin değerlendirilmesinde süreç değerlendirmeye doğru bir eğilim bulunmaktadır. Nitekim süreç değerlendirme portfolyo değerlendirme gibi yöntemleri içermektedir. Daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirilmesi açısından portfolyolar, önce elektronik ortamlarda yapılmaya başlanmış ve e-portfolyoya, zaman içerisinde e-portfolyolar web ortamına taşınarak web tabanlı portfolyoya, bir başka deyişle webfolyoya dönüşmüştür.Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında gerçekleştirilen webfolyo uygulamasının işlevselliğini belirlemektir. Araştırma 2008-2009 öğretim yılı bahar döneminde Eskişehir ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı MAT-FKB Özel Gelişim Okulları bünyesindeki ilköğretim okulu 4-C sınıfında 4. sınıf Fen ve Teknoloji, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Türkçe derslerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel bir araştırma yaklaşımı olan doğal inceleme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada veriler, öğretmen ve öğrencilerle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile öğrencilerin webfolyo sisteminde yer alan webfolyoları, öğretmen ödevlendirmeleri, öğretmen ve öğrencilerin webfolyo sistemini kullanma durumlarını ortaya koyan dijital verilerinden elde edilmiştir. Veriler içerik analizi ve doküman analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda hem öğretmen hem de öğrenciler webfolyo sistemini olumlu bulmuşlardır. Öğretmen ve öğrencilerin büyük bir bölümü webfolyo sisteminin geleneksel portfolyolardan daha etkili olduğunu düşünmektedir. Öğrenci webfolyoları nitelik bakımından genelde iyi düzeyde bulunmuştur. Öğrenciler webfolyo sisteminin özelliklerinin birçoğunu kullanabilirken, öğretmen daha azını kullanabilmiştir.Öğretmen, webfolyo sisteminin paylaşım, kullanım, akran değerlendirmesi ve webfolyolara ulaşım kolaylığı sağladığını düşünmekte ve webfolyo sisteminin güvenli ve kaybolmayan, kalıcı bir yapıya sahip olduğunu belirtmiştir. Öğretmen, webfolyo sisteminin eleştirel düşünme becerisi, güvenlik, paylaşım ve ulaşım kolaylığı, kalıcılık ve fiziksel alan avantajı bakımlarından geleneksel portfolyo sistemine göre daha iyi olduğunu ifade etmiştir.Öğrencilerin tümü webfolyo sistemi konusunda genel olarak olumlu görüş belirtmiştir. Öğrenciler, webfolyo sisteminin paylaşım, iletişim, ulaşım, akran değerlendirmesi, taşıma konularında kolaylık sağladığını; hem güvenli hem eğlenceli olduğunu ve öğrenciler arasındaki işbirliğini arttırdığını belirtmiştir. Ürünlerin niteliğinin artması da öğrencilerin webfolyo sistemini beğenmelerinin nedenleri arasında yer almaktadır.Öğrencilerin webfolyolarının büyük çoğunluğunun okunurluk, özgünlük, güncellik, medya kaynakları kullanımı gibi ölçütler bakımından nitelikli; ancak sistematik olma ölçütü bakımından niteliğin düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmen ödevlendirmelerinin, okunur, açık ve yazım yanlışlarından uzak olduğu görülmüştür. Öğretmenin webfolyo ödevlendirmelerinde zamanında bitirmeye önem verdiği, kaynak olarak da en çok ders kitabını ve interneti önerdiği görülmüştür.Öğrenciler webfolyolarında webfolyo editöründe bulunan metin özelliklerini değiştirme, resim ekleme, tablo ekleme gibi kimi özellikleri kullanırken, video ekleme gibi özellikleri kullanmamıştır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu akran dönütü sistemini etkili bir biçimde kullanarak yapmakta oldukları webfolyolara ilişkin arkadaşlarından dönüt almışlardır.
Özet (Çeviri)
Today, educational institutions have to keep up with the increasing technological developments because educational activities can be carried out faster, more easily and with better quality thanks to technology. Therefore, it is necessary to follow technological developments and make them available for use in educational environments so that students can be provided with an effective educational opportunity and the effectiveness of institutions can be increased. One of the areas in educational environments in which technology can be used is evaluation. Today, with respect to evaluation of students, there is an increasing tendency towards the evaluation of the process. Thus, process evaluation includes such methods as portfolio assessment. Developed faster and more easily, portfolios were first applied in electronic settings. Then, by transferring these portfolios into the web environment in the course of time, they were transformed into web-based portfolios; in other words, webfolios.The purpose of the present study was to examine the functionality of the webfolio application in elementary schools. The study was conducted in such elementary school fourth-grade courses as Science and Technology, Mathematics, Social Studies and Turkish Language in MAT-FKB Private Gelişim Schools - a private school in Eskişehir belonging to the Provincial Directorate for National Education - in the Spring Term of the academic year of 2008-2009. In the study, the natural examination approach, one of qualitative research methods, was applied. In the study, the research data were collected via semi-structured interviews held with the teacher and students, the students? webfolios found in the webfolio system, the assignments of the teacher and via the digital data demonstrating the teacher and students? levels of use of the system. The data were analyzed with the methods of content analysis and document analysis.As a result of the study, it was revealed that both the teacher and the students found the webfolio system beneficial. A majority of the students and the teacher believed that the webfolio system to be more effective than traditional portfolios. The students? webfolios were found good in general with respect to their qualities. The students were able to benefit from most of the features of the webfolio system, while the teacher used fewer.The teacher held the belief that the webfolio system facilitated sharing, use, peer evaluation and access to webfolios and that the webfolio system was safe and permanent. The teacher reported that the webfolio system was better than the traditional portfolio system with respect to such advantages of the webfolio system as critical thinking, safety, sharing, accessibility, permanency and physical advantages.All the students generally reported positive views about the webfolio system. The students believed that the webfolio system provided some facilities in terms of sharing, communication, peer evaluation and carrying the files and that webfolios increased cooperation between the students. In addition, the students also found the webfolio system beneficial since it increased the quality of their products.A majority of the students? webfolios were in good quality with respect to such criteria as legibility, originality, up-to-dateness and use of media sources; however, most of the students? webfolios were not systematic at all. The assignments of the teacher were found legible, clear and free of misspelling. It was also revealed that the teacher expected the students to complete the webfolio assignments in time and that the teacher suggested the students to use the course book and the Internet at most as a source.In their webfolios, the students used such features of the webfolio editor as changing the text features and adding a picture and a table, while did not use such features as adding a video. Most of the students received peer feedback regarding their webfolios by using the peer-feedback system effectively.