Makroekonomik istikrar ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği (1987: 1-2003: 4)
Macroeconomic stability and economic growth: The case of Turkey (1987: 1-2003: 4)
- Tez No: 298182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Piyasa ekonomisinin etkili çalışabilmesi ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için gerekli ortamı yaratan makroekonomik istikrar, doğal olarak toplam faktör verimliliği'nin artırılması için de gerekli bir koşul olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik istikrarın sağlanması ve korunması özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya bulunduğu önemli bir sorundur.Bu çalışmada 1987:1-2003:4 dönemine ait veriler kullanılarak, Türkiye'de makroekonomik istikrar ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak Paseran,Shin ve Smith (2001) tarafından geliştirilmiş ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye' de uzun dönemde parasal istikrar değişkenleri olarak seçilen enflasyon ve para arzı ile ekonomik büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki söz konusudur. Mali istikrar değişkenleri olarak seçilen kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasında pozitif yönlü bir ilişki söz konusu iken, kamu tüketimi, kamu yatırımı, kamu gelirleri ve kamu açıkları ile ekonomik büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki söz konusudur. Kısa dönemde ARDL hata düzeltme teriminin pozitif değeri alması istatistiksel olarak anlamlı olmayıp, bundan dolayı söz konusu değişkenlerdeki dengesizliğin uzun dönemde düzeltilemeyeceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Macroeconomic stability which creating a necessery environment for sustainable economic growth and effective operation of the market economy, appears also a necessary condition for increasing the total factor productivity. Providing and protecting the economic stability is an important problem especially for developing countries.This study examines the relationship between macroeconomic stability and economic growth in Turkey by using data for the period 1987:1-2003:4. ARDL Bounds Test approach which is developed by Paseran,Shin and Smith (2001) is used as research method. As a result, there is a negative relationship between economic growth and monetary stability variables which are inflation and money supply. Although There is a positive relationship between economic growth and public spendings which is chosen as fiscal stability, there is a negative relationship between economic growth and public consumption, public investment, public revenues and public deficits. On the other side, since ARDL error correction term has a positive value in the short term and it is not statistically significant, it is concluded when there is imbalance between variables, it will not be corrected in the long-run