III. Bohemund Dönemi Antakya Haçlı Prinkepsliği (1161-1201)
The Crusade Principality of Antioch the Period of Bohemund III (1161-1201)
  1. Tez No: 298186
  2. Yazar: RAHİME KIYILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Antakya Haçlı Prinkepsliği, Türk ve dünya tarihini siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan etkileyen Birinci Haçlı Seferi sırasında Doğu'da kurulan Haçlı devletlerinden biridir. Prinkepslik diğer Haçlı devletleri gibi bölgedeki Müslüman Türk ve Arap unsurlar ile mücadele halinde varlığını devam ettirmeye çalışmıştır. Antakya Haçlı Prinkepsliği'nde III. Bohemund dönemi, özellikle Nureddin Zengî, Selahaddin Eyyûbî gibi Müslüman hükümdarlar ve Kilikya Ermeni hâkimi II. Leon ile yapılan mücadeleler açısından bölge tarihi için önemlidir.III. Bohemund'un prinkepsliğinin ilk yıllarında, Nureddin Zengî karşısında aldığı yenilgi devletin eski gücünü kaybetmesine sebep oldu. III. Bohemund, I.Manuel Komnenos ile akrabalık kurdu. Bu akrabalık sayesinde prinkepsliği Nureddin'in hücumlarından koruyabildi. 1187 yılında Selahaddin Eyyûbî, Kudüs'ü Haçlıların elinden aldı. Selahaddin, bundan sonra Antakya Haçlı Prinkepsliği'ne bir sefer düzenledi. Bu sefer ile prinkepsliğin sahip olduğu şehirlerin ve kalelerin çoğunluğunu ele geçirdi. III. Bohemund, Selahaddin Eyyûbî ile mücadele etmeye cesaret edemedi. Üçüncü Haçlı Seferi sonunda III. Bohemund, Selahaddin Eyyûbî'nin yanına giderek ona bağlılığını bildirdi. III. Bohemund hâkimiyetinin son yıllarında ise II. Leon ile mücadele etti.
Özet (Çeviri)
The Crusade Principality of Antioch is one of the countries founded during Crusade I. that affected the world and Turkish history in polilitical, social and economical terms. The Principality, like the other Crusade governments in the region, strived to endure between Muslims, Turkish and Arabian groups. In the Crusade Principality of Antioch, the period of Bohemund III is important for the history in terms of the battles especially against the Muslim leaders Nuraddin Zengi, Saladin Ayyubi and the Armenian king of Cilicia Leon II.In the early years of principality of Bohemund III, the defeat against Nuraddin Zengi caused loss of strenght in the government. He made relation with Manuel I. Thanks to this relation, the principality was saved from Nureddin?s attacks. In 1187 Saladin Ayyubi, took Jerusalem from the Crusaders. After that, Saladin Ayyubi made a military expedition to The Crusade Principality of Antioch. This time, he got hold the most of the cities and castles belonged to the Principality. Bohemund III couldn?t dare to fight with Saladin Ayyubi. At the end of the third Crusade Bohemund III declared his obedience to Saladin Ayyubi. Bohemund III fought with Leon II in the last years of his domination.