IV. Bohemund Dönemi Antakya Haçlı Prinkepsliği (1201-1233)
The Period Bohemund IV. Principality of Antioch Crusaders (1201?1233)
- Tez No: 298187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Haçlı Seferleri, siyasî, sosyal ve ekonomik açıdan dünya tarihinin önem arz eden olayları arasında çok özel bir yere sahiptir. Bu seferlerden Birinci Haçlı Seferi esnasında Ortadoğu'da kurulan Antakya Haçlı Prinkepsliği, Kudüs'e giden yolda Hıristiyan dünyası için hem siyasî, hem dinî, hem ekonomik, hem de coğrafî olarak önemli bir yer teşkil etmiştir.IV.Bohemund'un 1201?1233 yılları arasını kapsayan hâkimiyet döneminin ilk yarısı daha çok Kilikya Ermeni Krallığı'na karşı verilen mücadele ile geçmiştir. Ancak IV.Bohemund değişen şartlara göre hareket ederek kimi zaman Türklerle ve Eyyubilerle kimi zaman da Türk tehlikesine karşı uzun yıllar mücadele verdiği Kilikya Ermeni Krallığı ile ittifaklar yaparak, Antakya Haçlı Prinkepsliği'nin devamını sağlamayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Crusaders make an important impression in the history of world by means of social, politics, economics. During these vayages the Principality of Antioch, which was faund in the Middle East, forms an important step for the Chiristianity both for geografic and religios positions. The period of Bohemund IV. which was under the reing of Principality of Antioch is very important for the wars that was fought against Armenians of Cilicia from 1201 to 1219.Under the rein of the Principality of Antioch that inculudes Bohemund IV.?s rein between 1201 and 1233, Bohemund IV. had battled for a long time against Armenians of Cilicia. According to chanping conditions Bohemund IV. sometimes made some alliance with Turks, and Haleppo?s ruler ez-Zâhir against the threatens that came from Turks and Haleppo?s ruler, and he was able to help Principality of Antioch survive.