Küresel bazda portföy yatırımları ve Türkiye örneği
Global portfolio investments and the sample of Turkey
  1. Tez No: 298189
  2. Yazar: MEHMET SERHAT İNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1970`lerin sonlarından itibaren finansal piyasalarda görülen küreselleşme hareketleri gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından sermaye birikimi sağlaması ve uluslararası sermayenin en verimli biçimde kullanılması açısından umut vaad etmiştir. Ancak gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki gerekli hukuki ve finansal altyapı düzenlemeleri yapılmadan liberizasyona geçildiği için bu ekonomilerde krizlerin yaşanmasına sebep olmuştur.Doğrudan yabancı yatırımlar ülkede uzun süreli kaldığı ve teknoloji transferi sağladığı için ekonomiye olumlu etkileri portföy yatırımlarına göre daha büyüktür. Portföy yatırımları ise ülkeye yüksek faizden yararlanmak üzere girer ve ev sahibi ülkede ya da küresel bazlı herhangi bir yerde görülen dalgalanmalar karşısında hızlıca ülkeyi terk eder. Bu bağlamda makro ekonomik istikrar sağlayamamış gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından ?sıcak para? olarak da adlandırılan bu portföy yatırımlarının ülke ekonomisine girerken değil fakat çıkarken olumsuz etkiler yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalisation movements seen in financial markets after the end of 1970?scommitted expectations to the developing economies in terms of accumulating capital and using the international capital in the most efficient way. However, it caused crisis in developing countries? economies because of experiencing liberalisation before fulfilling the legal and physical infrastructure arrangements.The positive effects of direct foreign investments to the economies are higher than portfolio investments in terms of remaining in the country for a long period and providing technology transfer. Portfolio investments enter to a country to benefit from high interest and exits quickly because of fluctations seen in the host country or anywhere else.In this sense, portfolio investments, which are called ?Hot Money? in the developing countries which could not be able to obtain macro economical stability, are observed to have negative effects to economies while they are exiting from country.