Yerli ve yabancı yatırımcılar arasındaki farklı varlık değerleme modellerinin portföy yatırımlarına etkisi: Türkiye örneği
The effect of different asset valuation models between local and foreign investors on portfolio investments: Turkey case
- Tez No: 434308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
1990'larla birlikte hız kazanan finansal serbestleşme hareketleri ve uluslararası sermaye akımları ile birlikte uluslararası sermayenin hem ülke hem de firma seviyesinde belirleyici unsurlarını tespit etmeye olan ilgi artmıştır. Özellikle kişi başına düşen gelir seviyesinin ve tasarruf miktarlarının düşük olduğu gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duyduğu yabancı sermaye hareketlerini etkileyen unsurların tespit edilmesi sermaye arayışı içerisinde olan ülkeler ve firmalar için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki yabancı portföy yatırımcılarının yatırım tercihlerinin belirlenmesidir. Daha spesifik olarak ise, yerli ve yabancı portföy yatırımcılarının varlık değerleme modelleri arasındaki farklardan dolayı iki yatırımcı grubun farklı menkul değerlere yatırım yapacağı hipotezi test edilecektir. Uluslararası çeşitlendirme avantajından yararlandığı ve bunun sonucunda yatırımlarını birden çok ülkede değerlendirdiği varsayımı altında yabancı yatırımcıların değerleme modellerinin küresel ölçütlere; yerel ön yargılardan dolayı sadece ülke içerisinde yatırım yapan yerel yatırımcıların performans değerleme modellerinin ise yerel ölçütlere dayanacağı ve bu farklı değerleme modelleri sonucunda yerli ve yabancı yatırımcıların menkul değerler hakkındaki bilgi seviyesi aynı olsa dahi farklı hisse senetlerini portföylerine ekleyecekleri düşünülmektedir. Ayrıca, firmaya özgü değişkenlerin de yabancı yatırımcı tercihleri üzerindeki etkileri de tartışılacaktır. 2005-2014 yılları arası Borsa İstanbul'a kote 151 finansal olmayan şirket ve yıllık bazda 1510 gözlemi kapsayan çalışmada yabancı yatırımcı tercihlerinin yıllar içerisindeki tutarlı yapısından dolayı dinamik panel regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Tezden elde edilen sonuçlar, yerli ve yabancı değerleme modelleri arasındaki farklılıkların, iki yatırımcı grubun portföy tercihlerinin farklılaşmasına yol açtığını göstermektedir. Literatürde sıklıkla yer alan yerli ve yabancı bilgi asimetrisinin yatırım tercihleri üzerindeki etkisine ek olarak, yatırımcıların değerleme yaklaşımları arasındaki farkların da portföy tercihleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yabancı yatırımcıların piyasa değeri büyük, likidite oranı ve işlem hacmi düşük şirketleri tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the upward momentum of financial liberalization movements and international capital flows since 1990s, the identification of distinctive factors of international capital has aroused substantial interest. For countries and firms that are in search of capital, it holds key importance to identify factors that affect foreign capital flows needed especially by developing countries having low per capita income and savings. The main objective of this dissertation is to identify the investment preferences of foreign portfolio investors based in Turkey. More specifically, the following hypothesis will be tested: Local and foreign investors would invest in different securities owing to the differences between their asset valuation models. Supposing that it benefits from the advantage of international diversification and thus making investments in more than one country, valuation models of foreign investors would be based on global criteria; whereas performance valuation models of local investors, which invest only within the home country because of local biases, would be based on local criteria. And as a result of these different valuation models, local and foreign investors are expected to include different stocks into their portfolios even though their information level on securities are alike. Furthermore, effects of firm-specific variables on preferences of foreign investor will also be discussed. In this study, which comprises 151 nonfinancial firms listed on the Borsa Istanbul between 2005-2014 and 1510 firm-year observations, dynamic panel regression methods are used to account for the consistent structure within the preferences of foreign investors over years. Findings in this dissertation reveal that differences between local and foreign inestors' valuation models lead to differentiation in preferences of portfolio holdings for each investor group. In addition to the effect of information asymmetry between local and foreign investors on their investment preferences as it is largely sited in the literature, differences between valuation models of investors are also found to be effective on portfolio holdings. Additionally, it is concluded that foreign investors prefer firms with high market value, low liquidity ratio and trading volume.