Fetal EKG algılama, gerçek zamanlı görüntüleme ve parametrik çözümlemesi
  1. Tez No: 29822
  2. Yazar: FAZIL TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET FETAL ECG ALGILAMA, GERÇEK ZAMANLI GÖRÜNTÜLEME VE PARAMETRİK ÇÖZÜMLEMESİ FAZIL TÜZÜN Hacettepe üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümü Bey tepe, ANKARA Anne karnında bulunan bebeğe (fetus) ait kalp atım hızı (fhr) verisi ve bunun değişimleri, kadın doğum uzmanlarınca son 15 yıldır bebeğin sağlığının belirlenmesi için tıbbi uygulamada çok sık olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, anne karnındaki bebeğin kalbine ait bioelektriksel uyarımlardan (fetal ECG) yararlanarak başta kalp atım bilgisini çevrim içi (online) yöntemle elde etmeyi amaçlayan, geliştirme aşamasındaki mikrobilgisayar tabanlı bir dizgenin (fetal monitor) yazılım alt parçaları ele alınmıştır. Geliştirilen yazılım anne üzerinden alınan 12 kanalın herbirini 500 örnek/saniye hızında örneklemekte, ana belleğe yazmakta, ekranda gerçek zamanlı olarak kaydı görüntülemekte ve nokta matrisi i yazıcıyla kağıda aktarmaktadır. Tıbbi uzman ya da hemşire kayıt kalitesini ekranda görüp yeterli bulduğunda son 10 saniyelik bellek içi örneklemi diske yazmaktadır. Diske kaydedilmiş örneklem üzerinde 50 Hz görültü süzülmesi, 4 ya da 5 kanal! ık gruplar ile Singular Value Decomposition yöntemi kullanılarak fetal ECG nin ayrıştırılmış biçimde ortaya çıkarılması tez kapsamındadır. Yazılım, IBM PC AT uyumlu bir mikrobilgisayar ve 24 iğneli nokta matris yazıcıdan oluşan bir dizge üzerinde 1600 C, 2100 Pascal, 800 MASM satırı olmak üzere toplam 4500 satırdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
^ ı SUMMARY AN ACQUISITION, REAL TIME DISPLAY AND FEATURE EXTRACTION FOR FETAL ECG FAZIL TÜZÜN Hacettepe University Computer Science and Engineering Department Beytepe, ANKARA Fetal heart rate (fhr) and its variations are frequently used in medical practice by obstetricians in order to evaluate the fetal well being of the unborn baby. The aim of the developed system, by using bioelectrical signals of the fetus (fetal ECG.FECG) is to determine FHR and other parameters. In this thesis, the first level software has been developed for the developmental fetal monitor system which consists of ARS EKG-F 12K add-on card on a microcomputer. The developed software acquires 500 samples/second from each of the 12 channels, stores them to primary memory, displays in real time and prints them also. When medical doctor or nurse is satisfied with the quality of the signal which is displayed on the screen, then he/she will transfer the data from primary memory to disc. The 50 Hz interference subtraction on all of the channels and Singular Value Decomposition on a selected group of 4 or 5 channels in order to isolate the fetal ECG signal is included in the scope of the thesis. The software consists of 1600 lines of C, 2100 lines of Pascal and 800 lines of MASM (to give a total 4500 lines) and the development system that is composed of an IBM PC AT compatible microcomputer and a 24 pin dot matrix printer.