Günümüz sanatında doğa-sanat ilişkisi üzerine plastik çözümlemeler
Nature in today?s art-plastic solutions on art relation
  1. Tez No: 298225
  2. Yazar: LALE DENİZ ÇOKBİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İlk bölümde insanın doğa ile olan ilişkisi ele alınmıştır. İnsanların çevrelerinde oluşturdukları yaşam koşulları zamanla farklılıklar göstermiş olsa da doğaya egemen olma düşüncesi değişmemiştir. Doğa ve çevre konusunda çeşitli tanımlara yer verilip, insanların yol açtığı tahribatların etkisinden bahsedilmişitr.Doğa, geçmişten günümüze sanatta farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır. İkinci bölümde, doğanın 1960'dan günümüze olan dönemde sanatın içinde nasıl varolduğu ve nasıl sanatın kendisi olduğu üzerinde durulmuştur. Yeryüzü sanatçıları, çevre sanatçıları, ekolojik sanatçılar hepsi aslında birbirine paralel çalışmalar üretmişlerdir. Günümüz sanatında, canlıların ve doğanın sanatın kendisi haline gelebileceği konusu bu tezde vurgulanmak istenen noktadır. Bu sürece gelirken yapılan çalışmaların, çeşitli toplumsal ve iklimsel olaylarla bağlantılı olması ve galerilerin hakimiyet kurduğu bir düzene karşı çıkmak için gerçekleştirilmiş olması, sanatın, insanın çevresinde olan biteni ve canlıları ne kadar fazla ilgilendirdiğinin bir göstergesidir. Malzeme ya da sergileme mekanı olarak doğayı kullanan çeşitli sanatçıların bu alandaki bazı çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca, insanlar çok hızlı bir şekilde doğayı tüketirken günümüzdeki bazı sanatçılar bu olumsuz duruma herkesin dikkatini çekmek ya da bütün bu sebeplerden doğada bir takım yerleri iyileştirmeye çalışmak için çeşitli projeler üretmişlerdir. İkinci bölümde yer alan çalışmalar arasında bunlar da bulunmaktadır.Üçüncü bölümde ise; önceki bölümlerin başlıklarıyla bağlantılı olarak, canlıların sanattaki varlığını destekleyen çalışmalara yer verilmiştir. Bunlara ek olarak insanların hızlı tüketimi sonucu ortaya çıkan atıklara da sanatın eleştirel yapısıyla paralel olarak yer verilmiştir. Mekan olarak ya da malzeme olarak doğanın sanatta kullanımı bugünkü adıyla ekolojik sanatın vazgeçilmezidir. Bu tezde günümüz sanatının doğayla kesiştiği, birleştiği nokta vurgulanmıştır. Artık bütün canlı türleri ve çevreleri de sanattaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The relation of human with the nature is taken into consideration in the first section. Although living conditions created by the people around them show difference in time, the thought of prevailing the nature does not change. Various terms concerning the nature and environment are taken into consideration; the impact of the damages given to nature by human being is emphasized.Nature appear before us with different shapes by art from the past till today. In the second section, the existence of the nature in art from 1960?s till today and how it can be the art itself. Earth artists, environment artists, ecologic artists all produce parallel works of art in deed. The point to be emphasized in this thesis is the issue that species and nature become the art itself in today?s art. The studies made until this period are about various social and climatic events and they are against the order in which galleries are dominant. It shows that art is relevant with the events happening around human being and concerning the species so much. Some works of various artists using nature as the material or as their exhibition area in this field are included. In addition to this, on one hand human being rapidly consume the nature, on the other hand some artists of today produce various projects in order to draw the attention of the people concerning this negative situation or to improve some places in nature. Among the works included within the second section, this kind of works take place.In the third section; in connection with the titles of the previous sections, works supporting the existence of species in art take place. In addition to these, the waste as a result of rapid consumption of people is taken into consideration parallel to the critical structure of art. The usage of the nature in art as an environment or material is essential in ecologic art with its name today. In this thesis the point of today?s art where it intersects and unites with the nature is underlined. Now all kind of species and environment take their place within art.