Mecmua-i Letaif
Mecmua-i Letaif
  1. Tez No: 298249
  2. Yazar: İNCİNUR ATİK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1236
Özet
Ortak İslam kültüründen beslenmiş ve ortak İslam coğrafyasında şekillenmiş olan Divan edebiyatı, yüzyıllar boyu sürmüş ve birçok şekil ve türde eserler meydana getirmiş olan edebi geleneğin adıdır. Bu günlerden bakarak o günleri anlamaya çalışmak günümüz okuyucusu ve araştırmacısı için oldukça güçtür. Dolayısıyla kendisine kaynaklık edecek, o günlere dair ipuçları verecek eserlere ihtiyaç duymaktadır. Tezkireler gibi birinci elden kaynak sayılan birçok eser olmakla birlikte, dolaylı yoldan, ikinci elden kaynak olabilecek eserler de söz konusudur. Çalışmamıza konu olan eser 16 yüzyılda derlenmiş olan Bursa nüshasına göre ?Mecmûa-i Letâif?, İstanbul nüshasına göre ?Mecmûa-i Nezâir? adı taşıyan bir şiir mecmuadır. Eser, sadece bir nazire mecmuası olarak değerlendirilmemelidir. İçindeki şiir başlıklarıyla ve şairler hakkında verilen bilgilerle bu konuda günümüz okuyucu ve araştırıcılarına kaynaklık edecek, onlara dönemin edebi zevki, algılayışı ve dönemin değer yargıları ile ilgili ipuçları verebilecek bir özellik göstermektedir. Bunların yanı sıra bir edebî muhit ve bu edebî muhitin şairleri tarafından söylenmiş olan şiirlerin aynı zamanda gülmece ve hiciv özellikleri göstermesi çalışmamıza konu olan eseri daha da önemli bir hale getirmektedir. Çalışmamız sadece bir döneme ait metin neşri değildir aynı zamanda incelemesiyle döneme ışık tutan bir özellik de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Divan literature which was nourished from İslamic culture and collective İslam geography has been take centuries and its literary tradition which was has been taken a time and it is literary tradition which achieve a lot of form and genres. It is diffucult to modern reader observing to understand that days, and researcher. Because of that it is needed that will give a clues about that days and to be resource to itself. There are a lot of biografical sources especiality belong to ancient times. Although there are a lot of works as primary sources like tezkires, it is discussed that other works will be secondary sources. The compilation which we work is a mecmua called Mecmua-i Letaif (according to Bursa Library) or Mecmua-i Nezair (according to Univesity of İstanbul Library). The work is not evaluated only a mecmua of nazire. With in inside poem titles and information which is given about poets, it shows alspecity that literary tendecy, perception and judgement of its time. İn an addition literary coterie and which is recited poems by literary coterie related humour and satire, our work is getting and getting great important. Our work isn?t not only a text publication of its period but also it shows speciality that with dissertation enlightening its period.