Enerji sektöründe özel kişiler lehine kamulaştırma: Elektrik piyasası özelinde inceleme
Expropriation on behalf of private persons on energy law: A study on electricity market
  1. Tez No: 298250
  2. Yazar: ZEYNEP FIRTINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Önceleri devletin asli ve vazgeçilmez ödevlerinden biri sayılan enerji üretimi ve dağtımı, dünyayı etkisi altına alan özelleştirme dalgası ile birlikte devlete mahsus olmaktan çıkmış ve enerji alanında da özelleştirmeler başlamıştır. Bu özelleştirmeler ise, münhasıran devlet denetiminde olmakla birlikte enerji alanında faaliyet gösterecek özel kişilere de bir takım haklar tanınmıştır. Ancak, enerji sektörünün çok geniş olması ve her pazarın kendi özel dinamiklerine sahip olması nedeniyle konunun elektrik piyasası özelinde incelenmesi zorunluluğu doğmuştur.Bu çalışmada, elektrik piyasasında faaliyet gösterecek özel kişilere tanınmış haklardan, lehe kamulaştırma yapılmasını isteme hakkı ele alınmıştır.Çalışmanın sonucunda, özel kişilerin lehe kamulaştırma yapılmasını isteme hakkının Menafii Umumiyeye Müteallik İmtiyazat Hakkında Kanun'da düzenlenmiş olduğu, kanunun oldukça eski ve dilinin ağır olması sebebiyle uygulamada sorunlara yol açtığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler1.Enerji Sektörü2.Elektrik Piyasası3.Lehe Kamulaştırma4.Özel Kişiler5.Kamu Hizmeti
Özet (Çeviri)
Energy production and distribution, once an indisputable role of state, has been going through a massive privatization era. The privatizations made predominantly under the supervision of the state, has been giving private rights to individuals as well. But given the importance and size of the market, together with the uniqe properties of each country, it is necessary to investigate the subject matter in the light of this context.In this study, we have discussed the conditions of ?nationalization requests? one of the rights given private authorities in the energy market.As a result of the study, it has been concluded that the nationalization request is subject to ?Law on Privilages Regarding General Public Benefit? and the complextiy and languafe of the law makes it difficult in application and decision making.Key Words1.Energy Sector2.Electricity Market3.Expropriation on Behalf4.Private Persons5.Public Service