Çift serili korelasyon üzerine bir inceleme
- Tez No: 29827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada; test geliştiricilerin madde ayırıcılık indi si olarak kullandıkları çift serili korelasyon katsayısı mevcut varsayımlar geliştirilerek incelenmiştir. Bir testten elde edilen, varyans-kovaryans değerleri,^ korelasyon katsayıları ve r^ katsayılarının her birinin ayrı ayrı kullanıldığı faktör analizin merkezi yönteminden elde edilen birinci merkezi faktör yükleri ve çoklu gruplandırma yönteminden bulunan genel faktör yüklerinin, çift serili korelasyon katsayısıyla olan ilişkileri gösterilmiş tir. Ayrıca bir Örnek üzerinde, elde edilen ilişkilere ek olarak, çift serili korelasyon katsayısının“Fan Tablosu”'ndan bulunması halinde ne derece yanıltıcı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; biserial correlation coefficient, whrixh is used by test-maker as item discrimination indices, is examined by developing the present assumption. Value of variance-covariance, phi correlation coefficients and r, coefficients are obtained from ai.test.By using these data, the first centroid factor loadings obtained from centroid method and the general factor loadings obtained from multiple group method are found. These factor loadings are shown to be related to biserial correlation coefficient. Finally the obtained relationships are examined in an example in addition to this it is shown that it leads into error when the biserial correlation coefficient is found from“Fan table”.