Üst gastrointestinal kanaması olan hastalarda kan glikoz/potasyum oranının kısa dönem mortalite ve hastanede kalış süresini belirleme için bir öngörücü olarak değerlendirilmesi
Evaluation of blood glucose/potassium ratio as a predictor for determining short-term mortality and duration of hospital stay in patients with upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 852298
  2. Yazar: ADEM BURAK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN BOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı üst GİS kanaması olan hastalarda skorlama sistemlerine göre daha hızlı ve kolay uygulanabilen kan glikoz/potasyum (GLU/K) oranının mortalite, morbidite ve hastanede kalış süresi ile ilişkisini tespit etmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.04.2021 – 01.04.2023 tarihleri arasındaki 2 yıllık süreçte acil servise (AS) gelen üst GİS kanama tanısı almış hastalar üzerinde geriye dönük olarak yapılmıştır. Hastaların hastanede kaldığı toplam gün sayısı, 28 gün içerisinde mortalite durumu, acil servis başvurusunda alınan kan biyokimya sonuçlarındaki GLU/K oranı, AIMS65 skoru, Glasgow Blatchford skoru (GBS), Rockall skoru (FRS), Endoskopi öncesi Rockall (PERS) skorları incelenmiştir. FRS, PERS, AIMS65 ve GBS skorları ve GLU/K oranına ait ROC (receiver operator characteristic) analizleri yapılmıştır. Ayrıca, parametrelerin ROC eğrileri karşılaştırılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler olarak AUC değeri (the area under ROC curve), sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değeri (PPV), negatif prediktif değeri (NPV), pozitif olabilirlik oranı (LR+) ve negatif olabilirlik oranı (LR-) ve %95 güven aralığı (CI) değerleri verilmiştir. GLU/K oranı ile kısa dönem mortalite ve hastanede kalış süresi ilişkiyi incelemek için İki Değişkenli Analiz yapılmıştır. GLU/K oranı ile kısa dönem mortalite arasındaki korelasyonu araştırmak için nokta çift serili korelasyon kat sayısı kullanılmıştır. GLU/K oranı ile hastanede kalış süresi arasındaki korelasyonu araştırmak için Spearman sıra korelasyon katsayısı kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık değeri p27,6 iken YBÜ' e yatışı tahmin etmede sensitivitesi %82,6 ve spesifitesi %71,6 idi. GLU/K oranın (AUC=0,821) ise >28,5 iken mortaliteyi tahmin etmede sensitivitesi %91,7 ve spesifitesi %64,3 idi.
Özet (Çeviri)
Material and Methods: Our study was conducted retrospectively on patients diagnosed with upper GI bleeding who came to the emergency department (ED) during the two years between 01.04.2021 and 01.04.2023. The total number of days the patients stayed in the hospital, mortality within 28 days, GLU/K ratio in the blood biochemistry results taken at the ED admission, AIMS65 score, Glasgow Blatchford score (GBS), Rockall score (FRS), Rockall (PERS) scores before endoscopy were examined. ROC (receiver operator characteristic) analyses were performed on FRS, PERS, AIMS65, GBS scores, and GLU/K ratio. Additionally, the ROC curves of the parameters were compared. Descriptive statistics include AUC value (the area under the ROC curve), sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV), positive likelihood ratio (LR+), negative likelihood ratio (LR-), and 95% confidence interval. (CI) values are given. Bivariate Analysis was performed to examine the relationship between the GLU/K ratio and short-term mortality and length of hospital stay. The point-biserial correlation coefficient was used to investigate the correlation between the GLU/K ratio and short-term mortality. Spearman rank correlation coefficient was used to investigate the correlation between the GLU/K ratio and length of hospital stay. Statistically significant value was accepted as p27.6, its sensitivity and specificity in predicting ICU admission were 82.6% and 71.6%, respectively. While the GLU/K ratio (AUC=0.821) was >28.5, its sensitivity in predicting mortality was 91.7%, and its specificity was 64.3%.