Değişik turunçgil anaçlarının klemantın mandarınınde meyve verim ve kalitesine etkileri
- Tez No: 29826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
- 6ö - f ı [ÖZET l t t l ı ^ t Araştırmada, Ç.U.Zİrâab Fakültesi Balıçe Bitkileri Bö- lümü Araştırma, Üretim ve Uygulan** çiftliğinde 1.982 yılında“ttîsis edilmiş ve değişik anaçlar ü-zerine aşılı, fîldi --al&sia Ki emin tin mandarini partiel indeki ağaçlar ve bunlar»a meyveleri materyal olarak kullanılmıştır. 19S?> ve 19ÖO yıllarında Yerli turuaç, Troytır ve Otrrizıt sıitrs.nj lat ı, Valkameriana, Yuzıı, Brts- zilya.''tui”tıncut TeıiwaBİca, Kleopatra fictndarini, Siti'umelo 1452 ve B»3iıec:ko Uç Yapraklı üzeriue a$tîs ağaçlardan verimde'2, xcey- velerde 20, gâli$t:iBH ve uyuşma özellikleri 3 ulıuak ülsere toplam 25 ayrı kars.îtter araü;t ı i'i l mı$ (. »r. Meyve» vtirijaıi bakı mı £id,aa îı, Si truıaelo 1452 1985 yılında iıl^, meyve verıtaEsraıitî, 1.9R6 yılında ise çok düşük bir değere ~ 19?-6 yi 11 ada Sifcruııselo 1452 (14.62 îtoî de «n açjk olmasına kar:jıtx 1985 yılında Carrl;:o sitranjı da, en dite ü k *:uru madde miktar*. ine l;9Sf> yılında Taiwanica , 19S6 yılında Yolkameriana da ıtec3te Uç Yapraklı aııacı üzerindeki agahlardan elde edilmiştir.“ ”~Ara^1;ırH*ı yapılan jîauiön aralı g «ada en lıısîî r g^eliötae Si t ru mel o '145ÎÎ da görülürken eu yaviXâ gelişoıe Txoyev sitraujt ve Yolkaneriana aııaçlaa-ıatla görüldüktür. Kaleıa/Anaç oranı un iyi KLeopatra naudari uiude
Özet (Çeviri)
if M. I ' İl l - 08 - SüHMAEY This research was coûducted during 1985-1986, at the Experimental Citrus OzcJıaıds of the Department of Horticultu re,.'.Faculty of Agriculture, University of Çukurova. _ __ The experiments were carried out with 4 years old Sidl-Aissia Clementine mandarin on different roots UockH such as Comraen sour orange, Troyer and Carrizo ci t range, Volkamerianu, Yuzu, Brazilian Sour orange, Taiwauioa, Cleopatra ıaandarin, Citrun«elu 1452 and Benecke tri folia ta orange. 25 different characters of the yield, fruit, develop ment and compatibility were determined in this study. Volkaiaeriana gave the highest yield both in 1985 and 1986 (17.88 kg/yield; 54.03 kg/ tree). Beyond this Citiumela 1452 failed to give fruit ici 1985, and gave the lowest yield in. 1986 in 1986. ', i During the* experiment years, the most vigorous deve lopment was obtained from Cltrumelo 1452 aod the aatsi slowly development was Volkamtiiiaiia ruotsıtoclıa. The ratio of scion / 1 oust oak was best la Cleopat ra mandarla , and the rauat different ratio was obta ined from Benecke trifollata orange