Vergi uyuşmazlıklarının yargısal aşamada çözümünde görev ve yetki
Jurisdiction and authority at the legal remedy of tax conflict at juridical phase
- Tez No: 298286
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RIFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
İnceleme konumuz ?Vergi Uyuşmazlıklarının Yargısal Aşamada Çözümünde Görev ve Yetki?dir. Görev kuralları, bir davaya konu itibarıyla hangi yargı merciinin bakacağını belirleyen usul kurallarıdır. Yetki ise, yargı merciinin konu itibarıyla bakmakla görevli olduğu davanın hangi coğrafi alanla sınırlı olduğunu düzenleyen usul kuralıdır. Kamu düzenine ilişkin olan görev ve yetki kuralları yargılama hukukumuzda özel öneme sahiptir. Dolayısıyla, vergi uyuşmazlıklarının çözümünde, idare mahkemelerine göre, özel görevli mahkemelerden oluşan vergi yargısında; her geçen yıl artan iş yükü ve mahkeme sayısı da dikkate alındığında, yargılama usulü hukukunun ?görev ve yetkiye? ilişkin kurallarının daha detaylı incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our subject of thesis is ?jurisdiction and authority at the legal remedy of tax conflict at juridical phase ? Rules of jurisdiction are rules of procedure that determines what judicial authority rule a case according to the subject of case. Authority is a rule of procedure that settles the judicial authority on the subject of the case that liable to look after about the limitations of the geographical area. Rules of authority and jurisdiction related to public order have a particular importance in our procedural law so at the legal remedy / solution of tax conflict according to administrative courts, at the tax courts that comprised of courts of special duties and taking work load into account that increases every year and number of the courts, the rules of proceeding about the authority and duty needs to be examined in detail.