Pakistan'ın doğuşundan günümüze Afganistan-Pakistan ilişkileri
Afghanistan?Pakistan relations since the emergence of Pakistan
- Tez No: 298317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İkinci Dünya savaşının ardından Hindistan ile birlikte bağımsızlığını kazanan Pakistan, doğuşundan itibaren en yakın komşusu Afganistan ile ilişkilerinde gerginlikler yaşadı. İkili ilişkiler Durand Sınır Çizgisi ve Peştunistan sorunları ile başladı ve bu sorunlar uzun süre iki ülke arasında gerginlik yarattı.1947 ? 2009 yıllar arasında iki ülke ilişkileri gerginliklerle devam etmesine rağmen karşılıklı ziyaretler gerçekleşmiştir. İki ülke ilişkilerindeki Durand Çizgisi ve Peştunistan sorunları günümüze kadar çözüme kavuşturulmamış sorunlar olarak devam etmektedir. Ancak 1980'lı yıllarından günümüze kadar bölgede yaşanan gelişmeler ve iki ülke ilişkilerine eklenen yeni sorunlar Durand Çizgisi ve Peştunistan sorunlarını ikinci plana itmiştir.1970'lı yıllarda artan sol gruplara karşı mücadele etmek üzere ortaya çıkan Mücahit Grupları iki ülke ilişkilerini etkileyecek önemli bir faktör olmuştur. Pakistan'ın ve Batı'nın özellikle ABD'nin desteğini arkasına alan Mücahitler, 1989 yılında SSCB ve Kabil hükümetine karşı zafer elde etmiştir.1989 ? 1992 yılları arasında Kabil Sol hükümetine karşı ortak mücadele eden Mücahit Grupları, 1992 yılından sonra iktidarı elde etmek üzere kendi aralarında savaşarak Afganistan'ı iç savaşa sürüklediler. Pakistan'ın Afganistan politikası iç savaşın devam etmesinde etkin oldu.Taliban dönemini kapsayan 1996 ? 2001 yıllarında, iki ülke ilişkilerinin altın yıllarını yaşamıştır. Pakistan, Taliban hareketinin en büyük destekçisi ve hamisi olarak 11 Eylül olaylarının ardından da Taliban hareketini desteklemeye devam etmiştir.2006 yılında ABD başkanı George Bush'un, Hamid Karzai ve Perviz Müşerref'i Beyaz Sarayda buluşturması iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi adına başlangıç olmuştur. 2007 yılında ilkinin 2008 ve 2009 yıllarında ikincisinin ve üçüncüsünün gerçekleştiği Afganistan ? Pakistan ve Türkiye üçlü zirveleri Afganistan ve Pakistan hükümetlerinin bölgesel sorunlara karşı ortak hareket etmelerini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Pakistan, which gained its independence together with India after the Second World War, has been experiencing tensions with its close neighbor country Afghanistan since the beginning of the its emergence. The Durand line and Pashtunistan issues constitute the basis of bilateral relations.However, despite the continuing tensions, covering our study during 1947-2009, the mutual visits have been carried out. The Durand Line and Pashtunistan issues still have been remained unsolved problems between two countries. But in 1980s, the new developments in the region and new problems attached to their relations, had given a secondary role to the Durand Line and Pashtunistan issues.In 1970s The Mujahedeen which emerged to struggle against the growing leftist groups has become an important factor to affect the two countries relations. In 1989, by taking the support of Pakistan and the West especially the USA, Mujahedeen has achieved victory over USSR and Capital-Kabul.While in the 1989-1992 the Mujahedeen groups have been fighting together against the Communist regime, but in 1992 in order to gain the power, they fight with each other and has swept Afghanistan to civil war. Pakistan?s Afghanistan policy was affective in continuation of civil war.During the Taliban regime in 1996-2001, the two countries have experienced their relations golden era. Pakistan, the biggest supporter and protector of Taliban movement, has also continued to support the Taliban after the September 11 events.