Culture, consumption value and online shopping behavior: A cross-cultural study on Turkey and the United Kingdom
Kültür, tüketim değeri ve internetten alışveriş: Türkiye ve İngiltere üzerine kültürler arası bir çalışma
  1. Tez No: 298330
  2. Yazar: NAGEHAN SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnternet global olarak ulaşılabilirdir ve ulusal sınırları aşarak dünyanın her yerindeki insanların eşit olarak erişimine izin vermektedir. Bilgisayar bazlı teknolojilerin gelişimi ile İnternet kullanımı artan bir trend ve popülarite kazanmıştır.Bu gelişme İnternetten alışverişi tüketicilere yeni bir kanal olarak sunmaktadır. Farklı kültür ve farklı tüketim değerlerine sahip tüketiciler İnternetten alışverişi, arama ve sipariş kolaylığı ve eğlence gibi avantajlarından dolayı kullanmakta.İnternetten alışveriş üzerine yapılan araştırmalar, bu olayı etkileyen faktörleri, İnternetten alışverişin değerini, bu davranışa ilişkin değişkenleri incelemişlerdir. İnternetten alışveriş davranışındaki kültürel farklılıklar araştırmacılar tarafından nadiren incelenen bir konu olarak kalmıştır. Bu çalışmanın amacı İnternetten alışverişin değişik kültürler ve tüketim değerlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Değişik kültürlere sahip iki ülkede - Türkiye ve İngiltere'de 201 tüketici ile yürütülen anket çalışması ile İnternetten alışverişin yarar ve sorunları, İnternetten satın alma sıklığı, satın alınan ürün miktarı ve tipi, kullanılan sanal site tipi ve ödeme yöntemi gibi İnternetten alışveriş davranışı boyutlarına ilişkin veri toplanmıştır. Verilerin istatistiksel incelenmesinde frekans, ANOVA ve t- testi kullanılmıştır.Bulgular Türk ve İngiliz tüketicilerin İnternetten alışveriş davranışlarının farklı, ve bu iki grubun tüketim değerlerinin benzer olduğuna işaret etmektedir. Toplam örneklem üzerinde yapılan analiz faydacı ve hazcı tüketim değerine sahip alıcıların, İnternetten alışveriş davranışının bazı boyutlarında farklılık gösterdiklerini ortaya çıkatmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet is globally accessible, crosses national boundaries and allows consumers around the world to participate equally. Internet usage is in an increasing trend and popularity with the improvements in computer based technology. This development brings online shopping to consumers as a new shopping channel. Consumers from different cultures and with different consumption values are using online shopping due to benefits such as ease of search, order and entertainment.Previous studies on online shopping investigated the factors that influence online shopping as well as motives for, value of, and antecedents of online buying behavior. There has been a scarcity of research on cultural differences in online shopping. The purpose of this study is to explore cultural differences in online shopping behavior and consumption value. Data on consumption value, consumer perceptions of the advantages and disadvantages of online shopping, and online shopping behavior dimensions of online purchase frequency, goods purchased, online site type and payment method used was collected by a survey conducted on 201 consumers in two different cultures ? Turkey and The United Kingdom. For the statistical analysis of data, frequency, one-way ANOVA and independent samples t-test were employed.The findings reveal that there are differences in online shopping behavior of Turkish and British consumers in the sample while the two groups share similar consumption values; and that some dimensions of online shopping behavior of utilitarian and hedonic online shoppers differ for the overall sample.