Trading in the shadow of wars: Commercial correspondence of a Late-Ottoman Muslim trading house
Savaşların gölgesinde ticaret: Geç Dönem Osmanlı Müslüman bir ticarethâneye ait yazışmalar
- Tez No: 298334
- Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez, Geç Dönem Osmanlı Müslüman bir ticarethânenin Balkan Savaşları sonrasında geçirmiş olduğu dönüşümü, ağırlıklı olarak ticarethânenin 1914 yılının çoğunluğunu kapsamakta olan yazışmaları üzerinden tartışmaktadır. Dönüşümün izleri, genel olarak Osmanlı ticari yazışma geleneği, ticarethane etrafında şekillenen ticaret ağları ve ticarethânenin ticari pratikleri ile Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı arası dönemde tanık olunan dramatik olayların anlatımında kullanılan söylem üzerinden sürülmektedir. Bu çalışma, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte ticaret kültürü ve pratikleri açısından süreklilik yerine kopuşa dikkat çekerken, dönüm noktası olarak Balkan Savaşları yerine Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This work discusses the transformation of a late-Ottoman Muslim trading house in the aftermath of the Balkan Wars based on its commercial correspondence for most of the year 1914. It follows different courses and patterns of transformation through the general practice of commercial correspondence, the commercial networks that evolved around the trading house under scrutiny and the discourse exploited in the narration of commercial practices and the dramatic instances witnessed through the interwar period between the Balkan Wars and World War I. Pointing to a rupture rather than a continuum between the imperial and the Republican business cultures and practices, this work suggests the outbreak of World War I rather than the wake of the Balkan Wars as the actual turning point.