Neo-liberal transformation of agriculture in Turkey? A case study with olive producers in Ayvalık
Türkiye tarımında neo-liberal dönüşüm? Ayvalıklı zeytin üreticileri ile saha çalışması
- Tez No: 298335
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin temel argümanı neo-liberalleşmenin siyasi mücadeleler içeren çok yönlü ve çok boyutlu süreçlerden oluşmasıdır. Zeytin sektörünün bu neo-liberalleşme hikayesi içinde kendine özgü yerini anlamlandırmayı amaçlayan bu tezin konusu, zeytin sektörünün içindeki siyasi mücadelelerdir.Tez genel teorik çerçevesinde neo-liberalizmi inişli çıkışlı ve çok boyutlu bir ekonomi-politik projesi olarak ele almıştır.Bu çerçevede neo-liberalizmin zeytin sektörü üzerindeki spesifik etkisini tüm dereceleriyle tartışmak amacıyla, zeytin üretiminin ve ticaretinin merkezi olan Ayvalık'ta farklı ölçekte zeytin üreticileri ile röpörtajlar yapılmış, zeytin sektöründe var olan siyasi mücadeleleri anlamak için bir çok farklı aktörün (zeytincilerin, Tariş Kooperatifinin, Birliklerin, Ticaret Odasının, Politikacıların, İhracatçılar Birliğinin) görüşlerinden ve duruşlarından yararlanılmıştır. Tez boyunca özelleşme, ticarileşme, metalaşma ve liberalelleşme gibi neo-liberalleşme süreçlerinin teorik çerçevelerine dayanarak zeytin sektöründeki üç siyasi mücadele irdelenmiştir. Öncelikle, Tariş'in özelleştirilmesi ve ticarileşmesi süreci irdelenmiş, ardından DIR düzenlemeleri etrafındaki tartışmaların zeytin ticaretinin liberalleşmesine etkisi tartışılmıştır. Son olarak zeytinlikler üzerindeki farklı metalaşma süreçleri incelenmiş; bir yandan zeytin ve maden sektöründeki aktörler ile diğer yandan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile zeytincilerin arasındaki siyasi tartışmaların metalaşma sürecini nasıl şekillendirdiği üstünde durulmuştur.Özetle, neo-liberalizmin zeytin sektöründe, nasıl da aktörler arasındaki siyasi mücadelelere göre şekil alan, homojen olmayan ve bağlamsal olarak ilerleyen bir süreç olduğu bu araştırma boyunca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on a close study of the olive sector in Turkey, this thesis demonstrated how neo-liberalism consists of contested political processes. Recognizing the uneven and multi-dimensional character of neo-liberalism as a political economic project, this thesis narrates the political contestations in the implementation of neo-liberalism in the olive sector by taking into consideration the experiences of Turkish olive producers of different scales in the Ayvalık region, which is Turkey's olive production and marketing center.Focusing on various neo-liberalization processes, such as privatization, commercialization, commodification and liberalization, and analysing the positions and statements of a wide range of actors, (olive producers, cooperatives, unions, politicians etc..) this thesis discusses three politically contested issues in the olive sector in order to illustrate the extent to which neo-liberalization is occurring on the ground. First, the process of privatizing and commercializing the Olive and Olive Oil Cooperative - Tariş is looked at. Next, the contestations surrounding the Domestic Processing Regime (DIR) regulation in encouraging or discouraging the liberalization of the olive trade are explored. Last, the different modalities of commodification in the olive groves are taken into consideration based on the ongoing political contestations between the stakeholders in both the olive and mining sectors, as well between the Ministry of Agriculture and Rural Affairs and the olive stakeholders.On each occasion, various stakeholders have systematically contested these neoliberalization pressures proving once again that neoliberal transformation in Turkey, is far from homogenous and highly contextual.