Representing and performing Laz identity 'This is not a Rebel Song!'
Laz kimliğinin temsili ve performansı 'Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!'
  1. Tez No: 298347
  2. Yazar: NİLÜFER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, ikinci kuşak Laz göçmenlerin özellikle 2000'lerde, büyük kentlerde ortaya çıkan müzik ve dans performansları üzerinden Laz kimliği ile nasıl ilişkilendiğini sorgulamaktadır.Bu kültürel performanslar, Türkiye'deki `modernleşme projesi' doğrultusunda ortaya çıkan kültür politikalarına bir tepki olarak yorumlanmaktadır.Bu tez, dil, müzik ve dans temaları üzerinden bu kültür performanslarını kavramsallaştırmak yoluyla Lazların modernleşme deneyimlerini anlama çabasıdır.Bu çalışmanın diğer bir önemli kaygısı da, Lazlığın nasıl egemen söylemler içinden tanımlandığı ve kurulduğunu analiz etmektir. Bu bağlamda, bir taraftan Lazlar'ın orta sınıf pozisyonlarının hayati rol oynadığı tartışılmıştır. Öte yandan, yakın dönemde yükselen `çokkültürlülük söylemi'nin kendisi Lazlar'ı Türkiye'nin `makbul vatandaşlar' pozisyonuna yerleştirmek için ideal kavramsal çerçeveyi sunmaktadır.Sonuç olarak bu tezde, bu performansların ve dolayısıyla kurulan Laz kimliğinin, pazar değeri ve politik ılımlılıkları göz önünde bulundurulduğunda iddia edildiğinin aksine `muhalif' olma durumları eleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the process by which second generation Laz migrants have re-appropriated Laz identity through music and dance performances held in the major metropolitan cities of twenty first century Turkey.The relevant cultural performances are interpreted as a response to repercussions of Turkey?s `modernization project? and its related cultural policies. Conceptualizing the performances, particularly through language, music and dance, this thesis tries to understand how the Laz experience respond to this `modernization?.Another significant concern of this study is to analyze how Lazness is defined and constructed within mainstream discourses. As a part of this, the crucial role of the Laz middle class position is discussed. In addition, the recent wave of `multiculturalist discourse? provides a convenient conceptual framework for positioning the Laz as the ?good citizens? of contemporary Turkey. Finally, the so-called `oppositional stance? of both the performances and the constructed Laz identity are criticized with consideration given to their marketability and political moderation.