Determinants of renewable energy supply in Europe: A potential solution for Turkey's energy dependency
Avrupa'daki yenilenebilir enerji arzının belirteçleri: Türkiye'nin enerji bağımlılığı için potansiyel çözüm
  1. Tez No: 298348
  2. Yazar: GÖKMEN SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Enerji kaynakları, sürdürülebilir ekonomik gelişimlerin önemli bir bölümünü oluşturur. Endüstrileşmiş ekonomiler, gelişmekte olan ekonomilere oranla birim çıktı ve kişi başına daha fazla enerji kullanırlar. Bununla birlikte yükselen ekonomilerin son on yılda enerji talepleri artmış durumdadır ve önümüzdeki yirmi yılda dünya enerji gelişimini domine edecekleri beklenmektedir. Gelişmekte olan bir ekonomi olarak Türkiye'nin enerji ihtiyacı son otuz yılda önemli ölçüde artmıştır. Son on yıldaki yüksek büyüme oranı ve makroekonomik dengeler, enerji ihtiyacının artmasındaki ana unsurlar olmuşlardır. Maalesef ülkenin enerji tüketiminin %90'ından fazlasının fosil yakıtlar olmasından ve ülkenin büyük oranlarda petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunmamasından ötürü, Türkiye ciddi şekilde enerji bağımlısı haline gelmiştir. Buna ek olarak, çevresel kaygılar ve milli enerji güvenlik politikası da ülkenin yeni enerji kaynakları araştırmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu durum, Türkiye'nin alternatif enerji kaynaklarını kullanması ve enerji kaynaklarındaki kullanım oranlarını değiştirmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmalı ve mevcut enerji karmasını değiştirmelidir.Bu çalışmanın amacı, başta rüzgar, güneş ve jeotermal enerji olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretilmesini belirleyen faktörleri, AB-15 ve AB-12+2 ülkeleri açısından 1995-2008 dönemi için analiz etmektir. Yenilenebilir enerji arzının ana belirleyicileri, yerel ülkenin yenilenebilir enerji üretimindeki temel faktörlerine göre sınıflandırılmıştır. Ekonomik kapasite, teknolojik altyapı kapasitesi, yabancı yatırım kapasitesi, çevresel etki, nükleer enerji kapasitesi, yerel enerji kapasitesi, enerji ticaret kapasitesi, yenilenebilir enerji kapasitesi, yerel petrol ve doğal gaz kapasitesi ile petrol ve doğal gaz ticaret kapasitesi Panel Data Modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ampirik bulgular, nüfus ve doğrudan yabancı yatırım değişkenlerinin, toplu örneklem için, yenilenebilir enerji arzı üzerinde negatif etkileri olduğunu göstermektedir. Enerji yoğunluğu da yeni üye ve aday ülkeler için yenilenebilir enerji arzında negatif etkiye sahiptir. Bu ülkeler, enerji verimliliği politikalarını uygularken daha fazla duyarlı olmalıdırlar. Şaşırtıcı olarak, bulgular nükleer enerji kapasitesinin yüksek oluşunun, özellikle AB-14 ülkeleri için, yenilenebilir enerji arzı için önemli olduğunu göstermektedir. Yenilenebilir enerji arzının bileşenleri incelendiğinde, deneysel bulgular hidro ve güneş enerjisi üretiminin tüm ülke grupları için pozitif katkı sağladığını göstermektedir. Bununla beraber, AB-15 ile AB-14 ülkeleri arasında dikkat çeken farklılık, jeotermal ve rüzgar enerjisinin potansiyel rolüdür. Bu kaynakların yenilenebilir enerji arzına katkısı, AB-15 için pozitif iken AB-14 için negatiftir. Bu yüzden, yeni üye ve aday ülkeler, rüzgar ve jeotermal kapasitelerini bütünüyle ve verimli şekilde kullanmalılardır. Böylece, AB-14 ülkelerinin geleneksel yakıtlara olan enerji bağımlılıkları azalacaktır. Bu çalışma, potansiyel yatırımcıların Türkiye'deki yenilenebilir enerji pazarındaki fırsatları keşfetmelerine bir kılavuz olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
Energy resources are an essential part of sustainable economic development. Conventionally, industrialized economies use more energy per unit of output and per capita than the developing economies. However, emerging economies have increased their energy demand over the last decade and are expected to dominate world energy growth over the next decades. As an emerging economy, Turkey?s energy demand has risen dramatically over the past three decades. High economic growth and improvements in macroeconomic balances over the last decade have been the major driving forces in growing energy demand. Unfortunately, since traditional fossil fuels account for more than 90 percent of the total energy consumption and the country has no large oil and natural gas reserves, Turkey has become heavily dependent on energy. In addition, environmental concerns and the national energy security policy also force the country to seek new energy resources. Therefore, Turkey should utilize her huge alternative energy resources and change her current energy mix.The aim of this study is to analyze major determinants for energy generation from renewable energy resources, mainly wind, solar and geothermal energy for the EU-15 and the EU-12+2 countries over the period from 1995 to 2008. Major determinants for renewable energy supply are categorized as the domestic country?s fundamentals for producing renewable energy and defined as economic capacity, technological infrastructure capacity, foreign investment capacity, environmental effect, nuclear energy capacity, domestic energy capacity, energy trade capacity, renewable energy capacity, domestic oil and gas capacity and oil and gas trade capacity by using Panel Data Models. The empirical evidence of base model reveals that population and FDI have negative impacts on renewable energy supply for the pooled sample. Energy intensity has a negative impact on renewable energy supply for new and candidate countries. These countries should be more sensitive in implementing energy efficiency policies. Surprisingly, results show that the high capacity of nuclear energy is an important determinant for the renewable energy supply, especially for the EU-14 countries. When the components of renewable energy supply are analyzed, empirical results show that production of hydro and solar energy have an important positive contribution in all country groups. However, the striking difference between the EU-15 and the EU-14 is the potential role of geothermal and wind energy. Their contribution on renewable energy supply is positive for the EU-15 while it is negative for the EU-14. So, new member and candidate countries should utilize their wind and geothermal energy capacities fully and efficiently. This will also lower their energy dependency on conventional fossil fuels. This study may also serve as a guideline for potential investors in exploring the opportunities in Turkey?s renewable energy market.