Do incomplete definite descriptions refute Russell's theory of descriptions?
Eksik tekil betimlemeler Russell'ın betimlemeler kuramını çürütür mü?
- Tez No: 298355
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, eksik tekil betimlemeler sorununa Russellcı bir çözüm tasarlamak ve bu yolla Russell'ın Betimlemeler Kuramı'nı savunmaktır. Amaca yönelik olarak, Betimlemeler Kuramı'nı yalnız semantik açıdan değerlendirmek yerine, onu Russell'ın bilgi ve düşünce kuramları ışığında ele almanın soruna doğru yaklaşım biçimi olacağını savunuyorum. Literatürde önerilen, Russell'ın semantik kuramını tamamen reddeden veya semantik kuramını kurtarmaya çalışırken bilgi kuramını göz ardı eden çeşitli çözümleri tezimde tartışıyorum ve bunların günlük dildeki eksik tekil betimlemelerin kullanımlarını açıklamaya uygun olmadıkları savunuyorum.Russell'ın bir nesne ile tanışık olma ve bir nesne hakkında bilgi sahibi olma arasında yaptığı ayrım, bu tezin temel eksenini oluşturmaktadır. Russell'ın düşünce kuramı kapsamında, her tekil terim kullanımında konuşmacı bir nesne hakkındaki düşüncesini ifade etmeyi hedeflediğinden, eksik tekil betimlemeler dahil her çeşit tekil terimin benzer şekilde incelenmesi gerektiğini iddia ediyorum. Bu nedenle, eksik tekil betimlemelerin kullanımlarına yönelik öne sürülen sorunlar, aynı zamanda tüm tekil terim çeşitleri için geçerlidir. Bu gözlemler sonunda, eksik tekil betimleme içeren bir tümcenin ifade ettiği önermenin tam bir açıklamasını verebilmek adına, Searle'ün özel adlar için önerdiği Tutam Kuramı'nın farklı bir uyarlamasından yararlanarak, eksik tekil betimlemeler sorununa Russell'ın Betimlemeler Kuramı çerçevesinde bir çözüm getiriyorum.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to formulate a Russellian solution to the problem of incomplete definite descriptions, and thereby defend Russell?s Theory of Descriptions. To this end, I argue that the proper way to approach the problem is to treat the Theory of Descriptions not merely as a semantic theory, but to view it in light of Russell?s epistemology and theory of thought. I discuss several solutions proposed in the literature that either deny Russell?s semantics altogether, or ignore his epistemological framework while trying to save his semantics. I reject those solutions as unsuitable for explaining the use of incomplete definite descriptions in ordinary discourse.Russell?s distinction between acquaintance and knowledge about an object is set as the main axis of this thesis. In conformity with Russell?s theory of thought, I claim that all kinds of singular terms, including incomplete definite descriptions, are to be treated similarly, because in each case a speaker using a singular term intends to express her thought about an external object. Thus, the alleged problems with respect to the use of incomplete definite descriptions are to be found in all kinds of singular terms. As a result of these observations, I employ a version of Searle?s Cluster Theory for proper names in order to give a full account of the proposition expressed by a sentence containing an incomplete definite description, and I resolve the problem of incomplete definite descriptions within Russell?s Theory of Descriptions.