Leadership effectiveness of heads of departments in state universities in Turkey from the perspective of leadership roles
Türkiye?deki devlet üniversitelerindeki bölüm başkanlarının liderlik rolleri açısından etkili liderliği
  1. Tez No: 298377
  2. Yazar: MELTEM AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki devlet üniversitelerindeki liderlerin üniversitelerin iç ve dış dünyalarının yönetilmesinde kullanılan liderlik rolleri açısından etkili liderliğini araştırmaktır. Bu tezde etkili liderlik, Türkiye'deki devlet üniversitelerinin iç ve dış dünyalarını dengelemek için birden fazla liderlik rolünün kullanılması olarak tanımlanmaktadır.Liderlik rolleri ve bu liderlik rollerinin etkili liderlik ile olan ilişkisi hakkında yükseköğretim literatüründe çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, bölüm başkanları tarafından yaygınlıkla kullanılan liderlik rollerini, bu liderlik rollerinin etkili liderlik ile olan ilişkini ve etkili liderliğin prediktörlerini belirmeyi hedeflemektedir.Araştırma, sosyal bilimler alanındaki bir fakültenin üç bölümünde yetmiş öğretim elemanı ile Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın datası, etkili liderlik kapsamında hazırlanan anketler ile toplanmıştır.Çalışma sonucunda, liderlik rollerinin etkili liderlik ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Liderlik rolleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda, liderlik rolleri arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Liderlik rolleri ve etkili liderlik arasındaki ilişkileri incelemek için de pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, liderlik rollerinin etkili liderliği pozitif bir şekilde etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Liderlik rollerinin ve cinsiyetin etkili liderliğin iyi prediktörleri olup olmadığını belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, liderlik rollerinin ve cinsiyetin etkili liderliğin iyi prediktörleri olduğu belirlenmiştir. Yenilikçi, motive edici ve ileri görüşlü liderlik rollerini kapsayan yaratıcı liderlik kadranının etkili liderliğin en iyi prediktörü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate leadership effectiveness of leaders in state universities in Turkey from the perspective of leadership roles used to lead internal and external worlds of state universities, and the thesis defines leadership effectiveness as the utilization of multi roles to balance internal and external worlds of state universities in Turkey.There is not a lot of research in higher education regarding leadership roles and their correlations to leadership effectiveness, thus this study seeks to gain an understanding of leadership roles commonly applied by heads of departments, relationships between leadership roles and leadership effectiveness and predictors of leadership effectiveness.The population was drawn from seventy faculty members at one social science based faculty which consists of three departments at a state university in Turkey. Leadership effectiveness data was obtained using The Competing Values Managerial Behavior Instrument which was adapted for use with this sample and referred to in this study as the Leadership Effectiveness Survey.Leadership roles were correlated to leadership effectiveness. Pearson correlation was used to examine relationships among leadership roles. The leadership roles positively correlated to each other. It was further used to analyze relationships between leadership roles and leadership effectiveness. Leadership roles positively correlated to leadership effectiveness. Multiple regression was conducted to determine whether leadership roles and gender were good predictors of leadership effectiveness. Leadership roles and gender were found to be good predictors of leadership effectiveness, and the most significant predictor of leadership effectiveness was the create leadership function which included motivator, visionary, and innovator leadership roles.