Yöneticilerin örgütsel çatışma yönetiminde modern liderlik tarzlarının rolü: Süleyman Demirel Üniversitesi ile Bağdat Üniversitesi'nde karşılaştırmalı bir araştırma
The role of modern leadership styles in organizationalconflict management of the managers: Comparative study between Süleyman Demirel University and Baghdad University
  1. Tez No: 537905
  2. Yazar: SAMIR H.HAQE HAQE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHA TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Değişen ve gelişen yönetim anlayışında örgütler zaman zaman sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Sorunların çözümünde örgütlerin farklı stratejiler uygulamak zorunda oldukları görülmektedir. Örgütsel değişimi yönetebilmek ve etkin olmak için güçlü bir liderlik göstererek bugün içinde bulunduğumuz dünyanın dinamiklerine göre hareket eden, vizyon sahibi ve bu vizyonu hayata geçirmek için çevresindekilere ilham veren bir yönetim anlayışı geliştirmek gerekmektedir. Örgütlerde liderin rolünü ve etkisini ortaya çıkaran önemli sorun alanlarından biri olarak örgütsel çatışma görülebilir. Örgütsel çatışma; belli bir kişi, grup veya örgütün değerlerinde olumlu veya olumsuz bir değişim meydana getirecek, içeriden veya dışarıdan gelen baskıya tepki olarak ortaya çıkan uyuşmazlık durumu olarak açıklanabilir. Örgütsel çatışma ile liderlik arasındaki ilişki araştırılması gereken bir yapıya sahiptir. Bu kapsamda bu araştırmanın temel amacı, üniversitlerde görev yapan akademisyen yöneticilerin, dönüştürücü liderlik ve etkileşimci liderlik tarzlarının örgütsel çatışma boyutlarına etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte farklı ülkelerdeki üniversitelerde görev yapan yöneticilerin liderlik tarzlarındaki farklılıkların araştırılması da amaçlanmıştır. Liderlik tarzlarının ölçümü için Bass ve Avolio (1995) geliştirilen, Erkuş ve Günlü (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ölçek kullanılmıştır. Çatışma yönetimi stratejilerini ölçmek için ise Rahim (2001) tarafından geliştirilen“Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Bağdat Üniversitesi'nde yönetim kadrolarında görev yapan akademisyenlerden (Dekan, Dekan Yardımcısı, Bölüm Başkanı) oluşan 190 kişilik örneklemden veri seti oluşturulmuştur. Araştırmanın amacına bağlı olarak oluşturulan hipotezler, SPSS ve LISREL paket programları vasıtasıyla test edilmiştir. Hipotez testleri sonucunda dönüştürücü liderlik ve etkileşimci liderlik boyutlarının bazılarının örgütsel çatışma boyutlarına etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesi ile Bağdat Üniversitesi'nde görev yapan akademisyen yöneticilerin liderlik türlerinin farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The organizations occasionally come up with several challenges along with their changing management understandings. The organizations are to implement various strategies in order to settle these challenges. The organizations are supposed to develop a new mode of management that complies with the requirements and dynamics of today's world; that owns a vision and inspires people to put this vision into practice. This new mode of managements also requires a powerful form of leadership to be able to manage the organizational change and to be more effective. The organizational conflict is regarded as one of the challenges that demonstrate the role and effectiveness of the leader in organizations. Organizational conflict is defined as the state of conflict that shall create a negative or positive change in the values of a specific person, group or organization and that emerges as the reaction against internal or external pressure. The correlation between the organizational conflict and leadership holds a structure that demands an elaborate research. The objective of this study, within this framework, is to explore the impact of the transformative and interactionist leadership styles of the scholar managers working at universities on dimensions of organizational conflict. Besides, the study also aims at exploring the differences in leadership styles of managers working at universities in different countries. The scale developed by Bass and Avolio (1995) and translated and adapted into Turkish by Erkuş and Günlü (2008) has been used to determine the leadership styles.“Conflict Management Strategies Scale”developed by Rahim (2001) has been used to determine the conflict management strategies. The scales have been applied on a sample group of 190 individuals (Dean, Vice-Dean, Department Head) working as managers at Süleyman Demirel University and Baghdad University and the data set has been obtained. The hypotheses developed in accordance with the objective of the study have been tested through SPSS and LISREL soft wares. It has been found that some of the dimensions of transformative and interactionist leadership styles have impact on dimensions of organizational conflict as a result of hypotheses tests. It has also been suggested that the leadership styles among the scholar managers at Süleyman Demirel University and Baghdad University have demonstrated variances.