Enhanced collaboration in foreign language education: Use of wikis in collaborative writing projects
Yabanci dil öğretiminde arttırılmış işbirliği: İşbirlikçi yazma projelerinde wikilerin kullanımı
  1. Tez No: 298385
  2. Yazar: ZELİHA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, yabancı dil öğretiminde wikilerin kullanımını ve öğrencilerin wiki üzerinden bir grupla beraber yazı yazma aktivitelerinin yabancı dil öğrenme sürecine eklenmesine yönelik tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır.Kessler'in (2009) ve Kessler ve Bikowski'nin (2010) sınıflandırmaları adapte edilerek üç farklı görev türü: (a) tartışma, (b) bilgilendirme ve (c) problem çözme'nin arkadaş/ bireysel düzeltme ve anlamsal/ yapısal değişiklerin sayısı üzerindeki etkisi incelenmiştir.İşbirlikçi yazma görevlerine, özel bir üniversitenin hazırlık sınıfında okuyan ileri-orta seviyede İngilizce öğrenen 34 öğrenci, beş hafta boyunca dört kişilik gruplar halinde Wikispaces web sitesi üzerinde çalışarak katılmıştır. Tartışma görevinde öğrencilerden verilen bir konuyu tartışacakları bir kompozisyon yazmaları istenmiştir. Bilgilendirme görevinde öğrencilerden Türkiye'den bir şehir seçip o şehir için ziyaretçi rehberi hazırlamaları beklenmiştir. Problem çözme görevinde Dear Abby sitesinden alınan problemlerin çözümü için tavsiyede bulunmaları istenmiştir. Öğrenciler her görevde yeni gruplarla çalışmıştır. Görevlerin tamamlanmasından sonra öğrencilerin wiki bazlı işbirlikçi yazı yazma görevlerinin yabancı dil öğrenme süreçlerine eklenmesiyle ilgili deneyimlerini araştırmak amacıyla, Lee (2010) ve Hazari North ve Moreland (2009)'dan adapte edilen bir anket uygulanmıştır. Bunun yanında, rasgele seçilen altı öğrenci ile bir grup röportajı yapılmıştır.Bütün görevler tamamlandıktan sonra öğrenciler tarafından oluşturulan bütün wiki sayfaları, anket sonuçları ve grup röportajı analiz edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistik ve Ki-Kare testi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonuçları tartışma görevinde öğrencilerin arkadaşlarının hatalarını diğer görevlerdekinden daha çok düzelttiklerini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra, bilgilendirme görevinde öğrenciler, diğer görevlere göre kendi hatalarını daha çok düzeltmiştir. Ayrıca wiki bazlı işbirlikçi yazma görevlerinin kullanımı, dilbilgisi yapılarının %94 oranında doğru kullanılmasını sağlamıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin görev türüne bağlı olmaksızın, anlama dilbilgisinden daha çok önem verdiğini göstermiştir.Son olarak, öğrenciler yabancı dil öğretiminde wiki kullanımıyla ilgili olumlu deneyimleri olduğunu ve yazı yazma becerilerinin geliştiğine inandıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the use of wikis in foreign language education and students? attitudes toward the integration of wiki-based collaborative writing activities into their foreign language learning process.The effects of three different task types: (a) argumentative, (b) informative, (c) problem-solving on the number of peer/self corrections and meaning/form related changes were examined based on and adapted from Kessler?s (2009) and Kessler and Bikowski?s (2010) taxonomies.34 upper-intermediate EFL students who studied at the preparatory school of a private university participated in collaborative writing tasks in groups of four for five weeks using Wikispaces. In the argumentative task, they were asked to write an argumentative essay. In the informative task, they were asked to choose a city from Turkey and prepare a visitor?s guide for the city they had chosen. In the problem-solving task, they were asked to offer advice on problems taken from the Dear Abby website. Students formed new groups for each task. After they completed the tasks, a questionnaire adapted from Lee (2010) and Hazari, North, and Moreland (2009) was conducted with them to explore their overall experience with the integration of wiki-based collaborative writing tasks into their foreign language learning process. In addition, a focus-group interview with six randomly chosen students was carried out.After the completion of the tasks, all the wiki pages the students created, the results of the questionnaires and the focus-group interview were analyzed. Descriptive statistics and Chi-square tests were used to analyze the quantitative data. The results revealed that the argumentative task promoted more peer corrections than the informative and problem-solving tasks. In addition, the informative task yielded more self corrections than the argumentative and problem-solving tasks. Moreover, use of wiki-based collaborative writing tasks led to accurate use of the grammatical structures 94% of the time. The results of the study also suggested that the students paid more attention to meaning rather than form regardless of the task type. Finally, the students stated that they had positive experiences using wikis in foreign language writing and they believed that their writing performance had improved.