The opportunities and limitations of using OLAP Cubes for business intelligence reporting in banking
Bankacılık iş zekası raporlamasında OLAP Küp kullanımının yararları ve sınırlılıkları
  1. Tez No: 298384
  2. Yazar: ONUR CAN ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Banking, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Rekabetin yeni kuralları ve bankacılık endüstrisindeki hızlı değişim, bankaları, yeni iş stratejileri geliştirmeye ve karar verme süreçlerinde daha etkin olmaya zorlamaktadır.OLAP, bilgiye, değişik perspektiflerden ve hızla ulaşmada ve bu bilginin analizinde yararlanılan bir iş zekası teknolojisidir. Bu çalışmanın amacı, OLAP Küplerinin bankacılık iş zekası raporlamasındaki yarar ve sınırlılıklarını teknolojik bakış açısıyla göstermektir.Çalışmanın geçerliliğini ve güvenilirliğini arttırmak ve belirli bir yöntemle elde edilen bulguları farklı yollardan doğrulamak için, yöntem ve veri kaynakları temelinde triangülasyon tekniği benimsenmiştir. İlk olarak, konunun kuramsal temelleri ve ilgili kaynaklar incelenmiştir. Ardından, OLAP Küplerinin yarar ve sınırlılıklarını belirlemek ve kuramsal savları yeniden değerlendirmek amacıyla, bir OLAP Küpü tasarlanmış, geliştirilmiş ve karşılaştırmalı bir deney yapılmıştır. Ayrıca, bu deneyden elde edilen bulguları sınamak amacıyla, yapılandırılmış bir anket formu kullanılarak banka bilgi teknolojisi uzmanlarının görüşlerine başvurulmuştur. Bu nedenle, bu, açıklayıcı, tümdengelimli ve niceliksel bir çalışmadır, bununla birlikte, bazı noktalarda betimleyici, tümevarımlı ve niteliksel stratejilerden de yararlanılmıştır.Çalışma sonuçları, daha güçlü sorgulama performansı ve yönetim bilgi raporlaması gibi belirli amaçlara yönelik karmaşık sorgulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi nedeniyle, OLAP'ın, bankacılık için, ilişkisel modele oranla daha uygun bir teknoloji olduğunu göstermiştir. Ancak, OLAP, gelecekteki gereksinimleri karşılama ve yapılandırılmış raporları kolaylıkla hazırlama olanağı sağlayan ilişkisel modelden daha az esnektir. Bu nedenle, amaç gözönünde bulundurularak, hangi modelin kullanması gerektiği konusunda doğru karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
New rules of competition and rapid changes within the industry force banks to create new business strategies and be more efficient in making decisions. OLAP is a business intelligence technology utilized for rapid access and analysis of information from multiple perspectives. The purpose of this study was to demonstrate opportunities and limitations of using OLAP Cubes for business intelligence reporting in banking from a technological point of view.Triangulation technique on the basis of methods and data sources was adopted to enhance the validity and reliability of the study and crosscheck the findings from a particular method. First, theoretical background and related literature were reviewed. Secondly, a comparative experiment through design and development of an OLAP Cube was carried out to determine the opportunities and limitations of OLAP cubes and to reevaluate the arguments in theory. Besides, a structured questionnaire was conducted among banking IT experts to confirm the findings of the experiment. Thus, this is an explanatory, deductive and quantitative study, however, descriptive, inductive and qualitative strategies were involved as well at some points of the research.The results indicated that OLAP was more appropriate than relational model in banking due to greater query performance and simplicity in conducting complex queries with specific purposes such as management information reporting. However, it was less flexible than the relational model, which provides the ability to serve further needs and easily develop structured reports. Thus, it should be well decided which model must be used in accordance with the purpose.