Rethinking 'flexible' capitalism: Exploring the formation of 'flexible' capitalism in Turkey through the case of the shipyards of Tuzla/Istanbul
'Esnek? kapitalizmi yeniden du?şu?nmek: Tuzla/İstanbul?daki tersaneler üzerinden Tu?rkiye?de 'esnek? kapitalizmin şekillenişini irdelemek
  1. Tez No: 298388
  2. Yazar: SUPHİ NEJAT AĞIRNASLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez Tuzla (İstanbul) tersanelerindeki ve tersaneler etrafındaki kapitalist işleyişi ele alıyor. Hükümet politikaları, tersane sahipleri, armatörler, taşeronlar ve işçiler arasındaki karmaşık ilişki ağı `esneklik' kavramı çerçevesinde irdeleniyor. `Esneklik' kavramı niteliksel açıdan yeni bir kapitalizm biçimini önermekten ziyade kapitalizmi iktidar ve özne sorunsalı kapsamında ele alan bir metodoloji öneriyor.Tuzla tersanelerindeki ve Tuzla tersaneleri etrafında dönen ilişkilerin ve karşı koyuşların çoğulluğu, sermaye birikiminin, potansiyaliteleri evrenselleştirme teşebbüsü olarak kavramsallaştırılmasını mümkün kılıyor. Kapitalist işleyişin, tam da sürekli kesintiye uğrayarak ve böylece iktidarı dağıtarak, iktidara yönelen karşı koyuşları ve direnişleri içerme biçimlerini yeniden örgütleyerek iş gördüğü iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the formation of capitalist conduct in and around the shipyards of Tuzla (Istanbul). The complex web of relation between governmental policies, shipyard owners, ship owners, subcontractors and workers are conceived of upon the concept of `flexibility?. This concept does not assume a qualitative new form of capitalism but is deployed as a methodology, which puts capitalism within the problematic of power and subjectivity.The multiplicity of relationships and contestations in and around the shipyards of Tuzla shall lead to an understanding of capital accumulation, which is understood as an attempt to universalize potentialities. It shall be argued that this very process is operative in that this attempt is steadily disrupted and thus leads to a reorganization of the forms to distribute power, contest it and contain resistances.