Women's receptions of female characters on television, 2010-2011
Kadınların televizyondaki kadın karakterlere dair alımlamaları, 2010-2011
- Tez No: 298389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma niteliksel veri toplama metodunun kullanıldığı keşifçi bir araştırmadır. Günde en az iki saat televizyon izleyen ve metropolde yaşayan kadınların televizyon programları yoluyla kendilerine sunulanları nasıl alımladıklarını ve bu alımlamaların günlük hayatlarına bir etkisi olduğunu düşünüp düşünmediklerini araştırmayı hedeflemektedir. Dahası, bu etki hakkındaki düşüncelerini ve hayatlarında ne tür değişiklikler olduğunu kesfetmeyi amaçlamaktadır. Bu bahsedilen kriterler ışığında farklı demografik özelliklere sahip on beş kadınla görüşmeler yapılmış ve veri başlıca ve belirgin ortak temalar bulunabilmesi için vaka içi ve vakalar arası analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular ilk olarak kadınların televizyonu boş zamanlarını geçirdikleri, rahatlamak ya da belli programları takip etmek için izledikleri bir rahatlama aracı olarak gördüklerini gösterdi. İkinci olarak, kadınlar televizyon izleyerek sosyalleştiklerini ve ayrıca programların içeriklerini tartışarak etraflarındaki insanlarla da sosyalleştiklerini belirttikleri için televizyonun kadınlar için bir sosyalleşme aracı olduğu ortaya çıktı. Televizyondaki kadın karakterlerin alımlanması konusunda ise, kadınların favori karakterleriyle empati kurdukları ve kişiselleştirme yaptıklarıbulunurken, diğer yandan empati kuramadıkları ya da kendi yaşam stilleriyle karşılaştırıldığında zıt bir hayat süren karakterlerdense hoşlanmadıkları ortaya çıktı. Ek olarak, karakterin kişisel yaşama etkisi ve karakterin rol model alınmasının alımlanması konusunda, bütün katılımcılar televizyonda yer alan kadınların izleyicilerin hayatlarına bir etkisi olduğuna kesinlikle inandıklarını belirttiler. Fakat on iki katılımcı karakterlerin kendi yaşamlarına doğrudan bir etkisi olduğunu veyakarakterlerle karşılaştırmalar yaptıklarını ya da rol model olarak aldıklarını ifade ederken, üç tanesi kendi kişisel yaşamlarında herhangi bir karakteri örnek olarak almadıklarını söyledi. Son olarak, televizyonda kadın temsili konusunda bütün katılımcılar genel olarak kadınların hem pozitif hem de negatif şekilde yansıtıldıklarını ve bu iki türlü yansıtmanın bu kadın karakterleri izleyen kadınları etkileyebileceğini düşündüklerini ifade ettiler. Sonuç olarak, bütün bu alımlamalar bütün katılımcılar televizyondakilerin izleyiciler üzerinde bir noktaya kadar kesinlikle bir etkisinin olduğu konusunda hem fikir olmaları dolayısıyla enformel öğrenme olarak algılanabilir. Bu etki sonuçta değişime yol açarak farklı alanlarda görülebilir.
Özet (Çeviri)
This was an exploratory research study where qualitative data collection method was used. It aimed to explore how women who watch television at least two hours a day and lived in a metropolis received what was presented to them through television programs, and if they thought there was an influence of those receptions on their daily lives or not. Furthermore, it aimed to discover their opinions about this influence and what kinds of changes occurred in their lives. In the light of the criteria mentioned above, fifteen women with different demographic characteristics wereinterviewed in this study, and the data was evaluated within case and cross case analysis to find major and salient common themes. The findings first indicated that women regarded television as a relaxation tool that they spent their free time; that they watched in order to relax or follow certain programs. Secondly, it was found out that television was a socialization tool for women as they stated that they socialized through watching television and also they socialized with the people around by discussing the content of the programs. In terms of the reception of female characters on television, it was found that women built empathy and identification with their favorite characters while they did not like the characters they could not empathize with or the characters that lived just in an opposite way when compared to their own life styles. In addition, in terms of reception of the effect of character on personal life and character as a role model, all the participants remarked that they certainly believed that women on television had an effect on the lives of viewers; however, whereas twelve participants stated that the characters had a direct effect on their lives or they always did comparisons with the characters or took them as role models, three of them said that they could not say they took any character as a role model in their own personal lives. Lastly, about women representation on television, all of the participants stated that they thought women in general were represented both positively and negatively and these bothsidedrepresentations might affect women who watched these female characters. In conclusion, all these receptions could be regarded as informal learning as all the participants agreed that things on television certainly had an influence on the viewers to some extent. This influence could be seen in different areas leading to a change in the end.