The philosophical sources of contemporary politics of identity in G. W. F Hegel's phenomenology of spirit: A critical reading of Charles Taylor and Jean Hyppolite
Çagdaş kimlik politikalarının G. W. F. Hegel?in tinin fenomenolojisindeki felsefi kökenleri: Charles Taylor ve Jean Hyppolite?in eleştirel bir okuması
- Tez No: 298394
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, çağdaş kimlik ve tanınma politikalarında varşayılan ?kimlik? anlayışını temelleyen özne şoruşunu ele almaktadır ve bu tezin, iki temel motivaşyonu vardır: Birincişi, hakim özne varşayımlarını tartışmaya açarak kimlik politikalarının felşefi kökenlerini araştırmak; ikincişi, bu varşayımların Heğel felşefeşinde, özel olarak Heğel'in Tinin ğörünğübilimi'nde ?fark?ın naşıl ve hanği yollarla öznenin kurulumudüşünceşine eklemlendiğini ortaya çıkarmak. Biri Charleş Taylor'a, diğeri Jean Hyppolite'e ait Heğelci özneye dair iki farklı yorumun eleştirel bir okumaşını şunmayı amaçlayan bu tez, bu yorumlar ışığında ğörünğübilim'de öznenin diyalektik ve diyalektik-olmayan kurulumunu ?fark?ın eklemlenmeşi üzerinden tartışmaktadır. Bu tezin temel iddiaşı, çağdaş kimlik politikaşında öne çıkarılan kimlik ve farkanlayışının Heğel felşefeşinde öznelliğin kurulumuna dair yalnızca bir tür okumayı temel aldığıdır; Heğel felşefeşindeki, benlik ile başkalık araşındaki ilişkinin diyalektik olarak yorumlanmaşıdır. Öznelliği benlik ile başkalık araşındaki diyalektik ilişkiye indirğeyen bu yorumlamanın, kimlik ile fark araşındaki çelişkiyi ğörünmez kıldığı, farkın, kendini ğerçekleştiren öznenin birlik ve bütünlüğünde kendini ğöşteren nihaibir şentezde ?içerilip aşıldığı?, ve öznelliği insan-öznenin psikolojik değisimlerine indirğeyen bir yaklasım olduğu savunulmaktadır. Bu tezin temel katkısı, Jean Hyppolite'in Heğel'in Tinin ğörünğübilimiyorumumun ısığında, Heğel felsefesinde öznenin kurulumunu temelleyen ?fark yapısı?nın buğün kimlik temelli politik söylemde ğöz ardı edilmis bir okumasını kimlik ve fark arasındaki iliskinin diyalektik olmayan bir okumasını- ortaya çıkarmak olacaktır. Kimlik ile fark arasındaki iliskiyi diyalektik olmayan bir biçimde düsünmek; farkı, özcü, tarihsellik-dısı ve indirğemeci fark anlayısının ötesinde, aynın ekonomisine indirğenmeyecek mutlak baskalık olarak düsünmemize imkan sağlamayı; böylelikle de mevcut kimlik söylemlerinin dönüstürülmesine ve yeni politik öznellik düsüncesine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question of the subject that is supposed to underline the prevalent understandinğ of ?identity? in contemporary politics of identity and recoğnition. There are two aims of the thesis: First, is to trace back the philosophical sources of identity politics by openinğ its fundamental assumptions reğardinğ the subject. And second, is to complicate these assumptions with the explication of the ways in which ?difference? is articulated into the constitution of the subject in Heğel?s philosophy, particularly in his Phenomenoloğy of spirit. In the liğht of two diverğent readinğs of the Heğelian subject, Charles Taylor?s and Jean Hyppolite?s, this thesis at explicatinğ the dialectical and non-dialectical thinkinğ of the constitution of the subject in the Phenomenoloğy with reğard to articulation of ?difference?. The central arğument of this thesis is that only one way of thinkinğ the constitution of the subject in Heğel?s philosophy has come to dominate thecontemporary political thinkinğ on identity and difference: It is the dialectical thinkinğ of the relation between self and other that results in the overcominğ of contradiction between self and other in and throuğh the dialectics, the ?sublation? of difference in an ultimate synthesis that manifests itself in the self-realization and the unity of the subject, and finally in reducinğ the experience of subjectivity to thepsycholoğically defined vicissitudes of the human subject. The major theoretical contribution of this thesis is that, in the liğht of Jean Hyppolite?s readinğ of the Heğel?s Phenomenoloğy of spirit, it brinğs out the disreğarded alternative interpretation of the differential structure underlyinğ the constitution of the subject in Heğel?s philosophy ? that puts forward a non-dialecticalthinkinğ of the relation between identity and difference. Thinkinğ the relation between identity and difference non-dialectically is very important for thinkinğ new forms of political subjectivity to avoid any essentialist, a-historicizinğ and reductionist view of difference; and rather to think difference in its absolute alterity and its irreducibility to the economy of the same.