Komüniteryanizmin siyasal ontolojisi
The political ontology of communitarianism
  1. Tez No: 867164
  2. Yazar: ÖMER FARUK UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AĞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, liberal bireyciliğe yönelik eleştirileri nedeniyle çağdaş siyaset felsefesi literatüründe önemli bir yere sahip olan komüniteryanizmin; sadece liberal düşüncenin bir eleştirmeni olmaktan öte, kendi ontolojik, epistemolojik ve aksiyolojik varsayımları olan pozitif bir öğreti olarak yeniden inşa edilmesini amaçlamaktadır. Zira özellikle John Rawls'un A Theory of Justice'indeki toplumsal bağlardan ari benlik tasvirine yönelik itirazları öne çıkartılarak literatürde salt değilleyici bir entelektüel tavır olarak karşılık bulmuş olması; komüniteryan düşüncenin günümüzde karşılaştığımız ahlaki, içtimai ve siyasi düzeydeki çeşitli sorunların çözümü olabilecek felsefi zemini sağlama potansiyelini gizlemektedir. Hâlbuki dili, tarihi, kültürü ve geleneği hesaba katması nedeniyle daha sahici bir varoluş tasavvuruna sahip olan komüniteryanizmi, doğrudan liberal siyasetin değilse bile onun temellerini teşkil eden bireyci ontolojisinin kayda değer bir alternatifi olarak okumak mümkündür. Buradan hareketle, çalışmada komüniteryanların liberalizme yönelik eleştirilerine de kaynaklık eden ontolojik zeminden yola çıkılarak, komüniteryan düşünürleri“komüniteryan”kılan temel kabul ve varsayımların izleri sürülecektir. Çalışma boyunca fikirlerine başvurulacak düşünürler, her ne kadar düşüncelerini geliştirirken çok farklı kaynaklardan beslenseler de önemli bazı temel kabul ve varsayımlarda ortaklaşan Alasdair MacIntyre, Michael J. Sandel, Charles Taylor ve Michael Walzer olarak seçilmiştir. Bu bakımdan, komüniteryanizmi düşünce dünyamızda pozitif bir öğreti olarak yeniden konumlandırmaya yönelik bu girişim, esasen, belirli soyutlamalarla mümkün olan bir“ideal tip”çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study goes beyond examining communitarianism, which has a considerable place in contemporary political philosophy literature due to its criticism of liberal individualism, merely as a critic of liberal thought. In this direction, it aims to reconstruct communitarianism as a positive doctrine that has its own ontological, epistemological, and axiological assumptions. Because, the fact that it is seen as a purely negative intellectual attitude in the literature due to its objections to the self, which is described as free from all social bonds in John Rawls's A Theory of Justice, hides the potential of communitarian thought to provide the philosophical foundations that can solve various contemporary moral, social and political problems. However, it is possible to read communitarianism, which has a more genuine vision of existence since it takes language, history, culture and tradition into account, as a remarkable alternative to the individualist ontology that forms the basis of liberal politics. From this point of view, in the study, the basic assumptions that make communitarian thinkers“communitarian”starting from the ontological ground that is also the source of the communitarians' criticism of liberalism will be traced. The thinkers whose ideas will be debated throughout the study were selected as Alasdair MacIntyre, Michael J. Sandel, Charles Taylor, and Michael Walzer, who shared certain significant basic assumptions, although they were fed from very different sources while developing their thoughts. In this respect, this attempt to reposition communitarianism as a positive doctrine that constitutes an alternative ontology in our world of thought is essentially an“ideal type”study, which is possible with certain abstractions.