International trade of Turkish contemporary artworks: An empirical study on the role of artist history, institutions and economic and socio-cultural factors in demand
Türk çağdaş sanat eserlerinin uluslararası ticareti: Talepte sanatçı geçmişinin, kurumların ve ekonomik, sosyo-kültürel faktörlerin, rolü üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 298395
- Danışmanlar: PROF. SEMA SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sanat eserlerinin piyasa oyuncuları aracılığıyla el değiştirmesi, ekonomik kazanımlar ve buna bağlı bir piyasa oluşturmuştur. Günümüzde, sanat eserlerinin ticareti küresel ekonominin dinamik bir boyutudur. Çağdaş sanat da küresel piyasa içerisinde önemli bir paya sahiptir ve son on yılda, Türkiye yeni ve önemli bir oyuncu olarak piyasada yerini almıştır.Önceki çalışmalar piyasa yapısını, uluslararasılaşmasını ve uluslararası talepte kurumların, ekonominin, sosyal ekonomik faktörlerin ve de sanatçı geçmişinin rolünü incelemiştir fakat bu alanda ampirik çalışma konusunda bir eksiklik gözlenmektedir. Bu çalışma Türk çağdaş sanat eserlerinin uluslararası talebine ilişkin sanatçı geçmişi ve çevrenin rolünü incelemektedir. Sanatçıların görüşleri ve sanatçı geçmişlerine ilişkin veri, Contemporary Istanbul'a katılmış 91 sanatçı ile yapılan anket çalışması neticesinde elde edilmiştir. Verinin istatiksel analizi için frekans, çoklu diskriminant ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır.Çalışmanın bulguları Türk çağdaş sanatçılarının uluslararası talebine ilişkin görüşlerinin ve de sanatçı geçmişi boyutunda sponsor ve galeri temsil sayılarının uluslararası satışı olan ve olmayan sanatçılar arasında ayırıcı olduğunu belirlemiştir. Ayrıca, koleksiyonda yer alan eser sayısının ve sanatçıyı temsil eden galeri sayısının, Türk çağdaş sanatçılarına ait eserlerin uluslararası satış miktarı ile önemli bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The exchange of artworks by intermediation of market players yielded economic gains and resulted in an established market. Today, trade of artworks is a dynamic dimension of the global economy. Contemporary art has an important share in the market and witnessed rapid price escalations. In the last decade, Turkey emerged as a new and important player in the global contemporary art market.Previous research streams explored the structure and dynamics of the market, and the role of institutions, the economy and the socio-cultural factors and artist history in demand. Most of the studies however are conceptual. There has been a scarcity of empirical studies on the art market. This study explores the roles of artist history and the environment in the international demand for Turkish contemporary artworks. Data on artists? perceptions and history was collected by a survey conducted on 91 Turkish contemporary artists who participated in the Contemporary Istanbul international art fair. For the statistical analysis of data, frequency, multiple discriminant and multiple regression analyses were employed.The findings indicate that perceptions of Turkish contemporary artists on the roles of artist history and the environment, as well as gallery representations and the number of sponsorships of the artists are instrumental in discriminating between artists who do and do not have international sales. Additionally, provenance and gallery representation are strongly related to the number of international sales of artworks by the Turkish contemporary artists.