The role of attention on maintaining visual representations of features and bindings
Parçalar ve parçalar arası ilişkinin saklandığı kısa süreli görsel bellek temsillerinde dikkatin rolü
  1. Tez No: 298393
  2. Yazar: EREN GÜNSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU, PROF. ALİ İ. TEKCAN, YRD. DOÇ. DR. İLKE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Algıladığımız cisimler kısa sureli görsel bellekte saklanırlar. Değişik özellikteki cisimleri saklamak için eşit miktarda kaynak gerekip gerekmediği tartışılan bir konudur. Wheeler ve Treisman (2002) parçalar arasındaki ilişkiyi saklamanın sadece parçaları saklamaya kıyasla ek kaynak gerektirdiğini savunmuştur. Bu iddiayı test etmek için, bu tezde, kısa sureli görsel bellek temsillerini saklama esnasındaki dikkat değişken olarak alınmıştır. Bellekte parçalar ve parçalar arası ilişki, dikkatin dağıtılması sonucu eşit miktarda kaybedilmiştir. Ancak katılımcılar arasında, kısa süreli görsel bellek kapasitesine bağlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Yüksek kapasiteli bireylerde dikkat parçalar arası bilginin saklanması için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Visual working memory (VWM) maintains representations of objects that we perceive. It is a controversy whether maintaining all kinds of objects require equal amount of resources. Wheeler & Treisman (2002) suggested that maintaining bindings of features requires greater attention than maintaining features. In order to test this claim, in the present thesis, attention was manipulated during maintenance of VWM representations, and the effects of this manipulation were compared between trials in which memory was tested for features and bindings. Maintenance of features and bindings were disrupted equally from withdrawal of attention suggesting that maintaining features and bindings require attention equally. But there were individual differences depending on the VWM capacity of the participants. For high capacity individuals attention was selectively required for the maintenance of feature bindings.