Öğretmenlerin BDE teknolojilerine yönelik adaptasyon düzeylerinin kaygı temelli adaptasyon modeline göre incelenmesi
Analyzing teachers' adaption stages towards computer supported educational technologies according to concern based technology adaption model
- Tez No: 298437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öğrenme ve öğretme ortamlarında, gelişen yeni teknolojiler doğrultusunda BDE Teknolojilerinin kullanımı önemli bir etkiye sahiptir. Bu yeniliklerin öğretmenler tarafından takip edilmesi ve bu ortamlara entegre edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, BDE Teknolojilerine yönelik adaptasyon düzeyleri Kaygı Temelli Adaptasyon Modeli'ne göre incelenmiştir.Bu araştırma, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı Çorum ili İskilip ilçesindeki 5 ilköğretim okulu, 4 lise olmak üzere toplam 9 okulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bu okullarda görev yapan 147 öğretmene araştırmanın çalışma alanı ve amaçlarına göre uyarlanmış ölçek uygulanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde istatistikleri ile ANOVA ve Korelâsyon Analizi yapılmıştır.Araştırmada, öğretmenlerin BDE Teknolojilerini kullanma düzeyleri, bu düzeylerin oluşmasında etkili olabilecek yaş, cinsiyet, hizmet yılı, eğitim durumu, bilgisayar ve internet erişimi, BDE Teknolojilerini eğitim amaçlı olarak kullanım süresi, BDE Teknolojilerinin eğitimde kullanımı ile ilgili alınan eğitim sayısı değişkenleri ve Kaygı Temelli Adaptasyon Modeline göre BDE teknolojilerine yönelik kaygı düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına bakıldığında öğretmenlerin kullanma düzeyleri bakımından ağırlıklı olarak Mekanik Kullanım Düzeyinde bulundukları belirlenmiştir. Bu kullanım düzeylerinin oluşmasında ise yaş, hizmet yılı, bilgisayar ve internet erişimi, BDE Teknolojilerini eğitim amaçlı olarak kullanım süresi, BDE Teknolojilerinin eğitimde kullanımı ile ilgili alınan eğitim sayısının etkili olabileceği sonucu elde edilmiştir. Öğretmenlerin bulundukları kaygı düzeyleri incelendiğinde, Kişisel Düzeyinde ağırlıklı olarak yer aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In teaching and learning, through the new Technologies, CSE Technologies have an important effect. These innovations should be followed by teachers and these should be integrated to teaching and learning.This research was carried on 9 schools consisting of 5 Primary schools and 4 high schools. In this research, 147 teachers working at these schools were surveyed. Quantitative research technique was used in this study. For data analysis, frequency and percentage techniques were used.In research, teachers? levels of use of CSE technologies, the factors which effect on these Levels of Use and Stages of Concern towards CSE Technologies according to Concern Based Adoption Model were analyzed.According to research results, a big part of the teachers were in Mechanic Use level. Age, gender, in terms of working year, access of computer and internet, time of using CSE Technologies for educational goals, the count of using CSE Technologies in education were factors that to be founded to effect teachers? levels of Use .Teachers were mainly in Personal Stage of Stages of Concern.