Deri giyim ve aksesuarlarının incelenmesi
General purpose of this research is investigating of leather
- Tez No: 298448
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İzmir ili merkezinde deri giyim aksesuarlarını çeşitli özellikler açısından(üretiminde kullanılan teknikler, araç-gereçler, süsleme şekilleri, renkleri, desenleri, kompozisyonları, kullanım amaçları ve çeşitleri) incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda belirtilen İzmir ilindeki 25 deri çanta üretim atölyesi araştırmanın kapsamına alınmıştır. Bu atölyelerdeki üretilen 80 ürün incelenmiş ve buralarda çalışan usta ve işçi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmede kullanılan anket ve ürün gözlem formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, deri çanta ile uğraşan bireylerin çoğunluğunun ilköğretim mezunu ve erkek olduğu görülmektedir. Deri çanta üreticilerinin çoğunluğu bu mesleği baba mesleği olduğu için yapmaktadır. Deri çanta işletmelerinde üreticilerin çoğunluğu 1-5 yıldır bu işle ilgilendiği ve işletmelerde çalışan eleman sayısının çoğunluğu 1-3 kişi arasında olduğu görülmektedir. . Deri çanta üreticilerinin çoğunluğu klasik çanta yapmakta ve tasarımlarını kendi atölyelerinde tasarladıkları görülmektedir. Deri çanta üreticilerinin çoğunluğu çantaların kaliteli olmasına dikkat etmektedir. Deri çantaların modellerinin çoğunluğu tüketicilerin istekleri doğrultusunda seçildiği görülmektedir. Deri çantalar tüketiciler tarafından ürünün fiyatına göre seçtikleri görülmektedir. Deri çantaların çoğunlukla suni deriden yapılmaktadır ve modelleri çoğunlukla modaya göre seçilmektedir. Deri çantaların model ve kalıplarını çoğunlukla kendi atölyelerinde hazırlamaktadırlar. Deri çantalarda kullanılan desenlerin çoğunluğu üreticilerin kendi tasarımlarından elde ettikleri görülmektedir. Deri çantalar çoğunlukla metaller kullanılarak süslenmektedir ve birleştirmede çoğunlukla makine dikişiyle birleştirme tekniği kullanılmaktadır. Deri çanta yapımında çoğunlukla siyah rengin kullanıldığı görülmektedir ve bunları modaya göre seçtikleri görülmektedir. Deri çanta tasarımında çoğunlukla geometrik motif ve kompozisyon kullanılmaktadır. Deri çanta yapımında çoğunlukla sentetik iplikler kullanıldığı görülmektedir. Deri çanta üreticilerinin aylık gelirinin çoğunlukla 1.000TL-10.000TL arasında olduğu görülmektedir. Deri çanta yapımında çoğunlukla yurt dışından ülkemize ucuz ve kalitesiz ithalatın fazlalığı gibi güçlüklerle karşılaşılmakta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
General purpose of this research is investigating of leather clothing accessory in terms of sundry properties(using for production, tools, decoration?s method, colors, pattern,composition, intended use and choice).In accordance of this purpose in İzmir 25 leather?s and leather suitcase?s factory plant were included of this research. 80 products which are manufacturing in this factory had been examined and who is working in these factory as an expert and a foreman. Survey and product observation form which are used was prepared by researcher in interview.When put the data that we get to use İn this researching,most of the people who are working on leather suitcase are primary school graduated and men. Most of the manifacturers of leather suitcase have this job because of their father has. Most of the manifacturers are doing this job for range between 1 and 5 years and foremans who is working is factory range between 1 and 3 foremans.Manifacturers of leather suitcase mostly have been making classic leather suitcases and design them in their own factory. Most of the manifacturers of leather is careful about quality of leather suitcases they made.Most of the design of the leather suitcases is chosen in accordance of consumer wants.Leather suitcases is chosen by consumer according to the price. Leather suitcases is mostly made by imitation leather and their designs is according to the latest fashion.Manifacturers are mostly preparing leather suitcases?model and form in their own factory. Most of the figure which is using in leather suitcases were desinged by manifacturers.leather suitcases mostly are figured by metal and assembling is making with a sewing machine.leather suitcases is mostly made with black color and chosen according to the latest fashion.Geometric motif and composition is mostly using in leather suitcases?designing.Synthetic thread is mostly using produce leather suitcases.Manifacturer of the leather suitcases? salary is range between 1000TL and 10.000TL.Ourr country has been over against with cheap and poor quality leather import..