Vanishing Books & Lost Writers: Question of authorship and ıdentity in Paul Auster's novels
Yok Olan Kitaplar & Kayıp Yazarlar: Paul Auster romanlarındaki yazar sorunsalı
  1. Tez No: 298462
  2. Yazar: AYLİN BİRSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Paul Auster'ın üç romanında, Yanılsamalar Kitabı (2002), Kehanet Gecesi (2003) ve Görünmeyen (2009), anlatılan yazar sorununu incelemektedir. Romanların içerisindeki kurgusal yazarların eserleri ile ilişkisine ve yazma maceralarına odaklanan çalışma, romanları ?yazar ve yapıt? kavramlarının ?yazıcı ve metin? kavramlarıyla karşılaştırıldığı bir düzlem olarak okumaktadır. Romanları Roland Barthes'ın ?Yazarın Ölümü? ve ?Yapıttan Metine? adlı makalelerinde yazarlık ve metinsellik üzerine öne attığı fikirler ve Michel Foucault'nun ?Yazar Nedir?? adlı makalesindeki ?yazar işlevi? üzerinden inceleyen çalışma, Auster romanlarının - ve romanların içindeki hikayelerin- `metin', bu hikayeleri yazanların da `yazıcı' olarak tanımlanması gerektiğini savunmaktadır.Auster'ın kurgusal yazarları Barthes'ın öne sürdüğü şekilde yalnızca metaforik olarak ölü değildir. Bu yazarlar ya ölüm anında yazarlar, ya da ömürlerini geriye bırakılan eserlerini düzeltmek ve yeniden yazmaya adayan ikinci bir yazar aracılığıyla ölüler diyarından konuşmaya devam ederler. Bu nedenle romanlarda iki yazar kimliği vardır; absentee (bulunmayan/gaip) yazar ve surrogate (vekil) yazar. Bu iki yazarın ortak çabası ve üstüste yazmaları ile sadece yok olan eser değil ölü yazar da yeniden hayata döner. Dahası romanların başkahramanı ve aynı zamanda anlatıcı olan surrogate yazar da eser sayesinde yeni bir hayata başlar. Bu yazarın yeni hayatında yazmaya başlaması ancak eski yaşamını terketmesi, kimliğini aşması ve kendini zamanı bütün olarak görebilen başka bir kimliğin gözlerinden yazması ile mümkün olacaktır.Paul Auster'ın romanları aynı zamanda Amerikan sert polisiye hikayelerinin (hard-boiled detective stories) parodisi niteliğini taşır. Auster'ın kurgusal yazarları aynı zamanda hikayelerdeki dedektif karakteridir ve kendilerini çözmeyi beceremedikleri sırların ortasında bulurlar. Dedektif karakterini yazar karakteri ile özdeşleştirdikten sonra dedektifi etkisiz bir figur haline getiren Auster bununla iki şey gerçekleştirir. Birincisi dedektif hikayelerin katı kurallarını ve yapısını yada Todorov'un dediği gibi tipolojisini değiştirir. İşte bu hareketiyle, Auster tür kavramına karşı çıkar ve bu yolla romanlarını ?yapıt? değil de ?metin? kavramıyla yan yana koyar. Sonuç olarak Paul Auster hikayedeki sırları çözme becerisine sahip dedektif imgesini yıkarak, metnin anlamını açabilecek anahtarı elinde tutan yazarın öldüğünü bir kez daha ilan eder.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the notion of authorship as represented in three of Paul Auster?s late novels, namely The Book of Illusions (2002), Oracle Night (2003) and Invisible (2009). Focusing on the relationship between the fictional authors and their writing adventures in the novels, this study reads Paul Auster?s novels as spheres where the notions of `the writer and the text? vis-à-vis `the author and the work? are juxtaposed. Moreover, analyzing the novels through the lens of Roland Barthes? arguments on authorship and textuality in ?The Death of Author? and ?From Work to Text?, and also Michel Foucault?s definition of ?author-function? in ?What is an Author??, this study mainly argues that Auster?s novels- and the stories they nest- should be identified with the notion of `text? and the people who write them should be defined as writers.Auster?s fictional authors are not dead only in the metaphorical sense Barthes proposes. They literally write at the moment of death and continue speaking from the land of the dead with the help of another writer who dedicates his life to rewriting the book left behind. Thus, the reader has two authors, the absentee and the surrogate ones whose collaborative efforts ensure rebirth for both the vanishing book and the dead author. Furthermore, the main character- or the surrogate author- who function also as the narrator in the novels also starts a new life for which the story acts as a passage. He can only start writing after he lets go of his previous mode of existence, only when he transcends his self and writes from the eyes of another self that is able to see the totality of time as past, present and future.Paul Auster?s novels are also parodies of American hard-boiled detective stories. His writer-protagonists are at the same time detectives and they are placed in the midst of mysteries which they fail to solve. Initially equating an author with a detective and later nullifying the function of the detective figure, Auster aims at two important points. First, he challenges the rules -or as Todorov put it ?the typology?- of detective fiction. With this gesture, Auster denounces the notion of genre, which is a further proof of the novels? alignment with the idea of ?the text? as opposed to ?the work.? Consequently, by shattering the role of the detective as the figure who has the capability to unravel the mysteries, Auster once more announces ?the death of the author? who holds the key for opening up the ultimate meaning in the book.