Tekirdağ şartlarında çileklerde farklı yetiştirme usullerinin verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 29848
  2. Yazar: AHMET DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu Çalışma çeşit x malç müşterek etkisinin çileklerde gelişme, verim ve "kalite üzerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Örtü materyali olarak siyah polietilen plastik ve saman kullanılmıştır. Çalışmalara ticari çilek çeşitlerinden Aliso, Tioga, Yalova 15 ve Yalova 104 Çeşitleri dahil edilmiştir. Verim yönünden elde edilen sonuçlar dan, malç uygulamalarınım çileklerde kontrola göre verim artışı sağladığı görülmüştür. En yüksek verim 288 kg/deki ile saman malç altında Yalova 104 çeşidinden alınmıştır, ikinci sırada siyah polietilen malç altında 243 kg/dek ile yine Yalova 104 çeşidi gelmiştir. En düşük meyve verimini tüm uygulamalarda Yalova 15 çeşidi vermiştir. Erkencilik yönünden ise toprak örtü materyallerinin kontrola göre farklılık ortaya koymadığı bulunmuştur. Aliso çeşidi tüm uygu lamalarda diğer çeşitlere oranla erkene! gözükmüştür. Meyve irilikleri ile ortalama meyve verimleri arasında doğru, suda çözünebilir kuru madde % miktarı ile ortalama verim arasın da ise zıt bir ilişki olabilir.
Özet (Çeviri)
This research was done to investigate the effects of cultivd.r x mulch interaction on growth, yield and quality of strawoerries. The black polythene (polyethylene) and str&w were used as mulching.naterial. The cultivars' were Aliöo, Tioga, Yalova 15 and Yalovc. 104. According to the results lor fruit yield, it was found that mulch applicati ons ircrecBed the yield against the control. The highest yield 288 kg/da, was obtained from" the cultivar Yal oval 04 with the straw mulch. The same cultivar also gave the second highest yield 243 kg/da with the black polythene mulch. The lowest yield was obtained from the cultivar Yalova 15 with all the applications. The mulches haa no effect on the e?rline3ö. The cultiver Aliso gave the earliest yield with all applications.. There was probably. :%. positive correlation between the fruit yieiü and weight and a negative correla tion between the % Wcter soluoule dry matter of the fruit and,Tieyn fruit yielu.