Fidancılıkta farklı düzeylerde oransal nem kaybına uğratılmış üretim materyallerinin gelişim ve canlılık potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of relative humidity mutated growth and vitality potential loss of production materials at different levels in nurseries
  1. Tez No: 424539
  2. Yazar: NURAY RODOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, farklı düzeylerde oransal nem kaybına uğratılmış üretim materyallerinin canlılık ve gelişim potansiyellerinin belirlenebilmesi amacıyla, 2013 ve 2014 yıllarında yürütülmüştür. Bu araştırmada, 'Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi' 'Sofralık Üzüm Çeşitleri Uygulama ve Araştırma Bağı'ndan temin edilen 'Amasya Beyazı' üzüm çeşidi kalemleri ile 'Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma İstasyonu'ndan temin edilen '140Ru' (140 Ruggeri) Amerikan asma anacı çelikleri materyal olarak kullanılmıştır. Kullanılan kalem ve çelikler oda şartlarında (22˚C) %5, %10, %15 ve %20 oranlarında nem kaybına uğratılarak, 'ÇOMÜ Ziraat Fakültesi İklim Odası'na yerleştirilmiştir. Sürdürülen kalem ve çeliklerde vejatatif gelişim boyunca, su tüketim miktarı ve sürgün gelişim durumu (0–5) parametreleri incelenmiş, vejatatif gelişimin durakladığı bir tarihte ise sökümleri gerçekleştirilen üretim materyallerinde köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök skalası (0–4), yaş kök ağırlığı (g), boğum (yaprak) sayısı (adet), yazlık sürgün ağırlığı (g), yazlık sürgün uzunluğu (cm), kalem ağırlığı (g), üst (tepe) kallus oluşum yüzdesi(%), üst (tepe) kallus gelişim skalası (0–4), üst (tepe) kallus yaş ağırlığı (g), haftalar bazındaki su tüketim miktarı ve yazlık sürgün gelişimleri (0–5) değerlendirildiğinde; nem kaybı oranı arttıkça köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök skalası (0–4), yaş kök ağırlığı (g), boğum sayısı (adet), yazlık sürgün ağırlığı (g), yazlık sürgün uzunluğu (cm), kalem ağırlığı (g), üst (tepe) kallus oluşum yüzdesi (%), üst (tepe) kallus gelişim skalası (0–4), üst (tepe) kallus yaş ağırlığı (g), haftalar bazındaki su tüketim miktarı ve yazlık sürgün gelişimleri (0–5) gibi, üretim materyallerinin gelişim ve canlılık potansiyellerinin belirlenmesini sağlayan parametrelerde azalmalar görülmüştür. Kalem ve çeliklerdeki en az vejetatif gelişim, bütün parametreler bakımından %20 oranında nem kaybına uğratılmış üretim materyallerinde meydana gelmiştir. Bunu %15 oranında nem kaybına uğratılmış üretim materyalleri izlemiştir. %10 ve %5 nem kaybına uğratılmış olan üretim materyallerinde ise vejetatif gelişim ve canlılık açısından, kontrole göre önemli bir farklılık belirlenememiştir. %15 oranındaki nem kaybı, hem kalem hemde çelikler açısından dikkate alınması gereken önemli bir sınır değer olarak kabul edilmeli, üretim materyallerindeki oransal nem kaybının %10'u aşmamasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out, in order to determine the different levels of mutated relative humidity vitality and development potential loss of production materials, in 2013 and 2014. In this reseaerch, the rootstock cuttings of 'Amasya Beyazi' and '140Ru' were used as a plant material. The steels of Amasya Beyazi were obtained from 'COMU Dardanos Campus' 'Table Grape Varieties Research and Application Center' and the steels of 140Ru were obtained from 'Tekirdag Viticulture Research Station'. The items and steels were defeated in moisture loss by 5%, 10%, 15% and 20% in room conditions (22˚C), then placed on climate chamber, in the Çanakkale Onsekiz Mart University (COMU) Faculty of Agriculture. The amount of water consumption in the pen and steel during vegetative growth and shoot growth condition (0–5) parameters were investigated and at a time when pauses the vejatatif development detachments rooting rate in the realization of pens and steel (%), root number (quantity), root scale (0–4 ), root weight (g), node number (number), green shoots weight (g), shoot length (cm), item weight (g), callus forming rate (%), callus scale (0–5), callus weight (g) were determined. When all results are evaluated together, the moisture loss rate increases, rooting rate (%), root number (quantity), root scale (0–4), age root weight (g), node number (number), age shoots weight (g), shoot length (cm), item weight (g), callus forming rate (%), callus scale (0–5), callus weight (g), water consumption and shoot growth condition (0–5), such as the development of production materials and the decrease was observed in the parameters determining the viability of providing potential. In this case at least 20% moisture lost occured in production materials. It was followed by 15% moisture lost production material. In production material which were defeated in moisture loss by 5%, and 10%, there was no significant differences in order to investigate vegetatif development and vigorness, when compared by the control. So the development of production materials having adequate moisture is expected to lead to more positive results. 15% moisture loss, and items that need to be considered in terms of both steels and cuttings should be considered as an important limit value. It must be taken care to overcome the loss of 10% relative humidity in the production of materials.